Náboženská nesnášenlivost na vzestupu. Přišlo rázné varování

Vražda Samlána Tásíra, pákistánského politika vystupujícího proti islámskému extremismu, byla v jistém smyslu zločin proti lidskosti, byť v právním smyslu šlo pouze o další v bezpočetné řadě vražd, které v posledních desetiletích rozervaly Pákistán, konstatuje úvodník server The Guardian. Přední britský deník se v něm zamyslel nad rostoucí náboženskou nesnášenlivostí ve světě.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Muslimové, islám

Z vraha mučedníkem

Guardian připomíná, že Tásír byl guvernérem provincie Paňdžáb, kterého v lednu 2011 zabil jeden z jeho vlastních bodyguardů, Mumtáz Kadrí, jelikož politik odmítal obávané zákony o rouhání, jež byly od roku 1980 přepisovány, rozšiřovány a utužovány islámskými vládami. V době Tásirova zabití tak mohli být lidé popraveni jen za "vyřčení kritických slov v souvislosti se Svatým Prorokem", nastiňuje úvodník.   

V pondělí byl Kadrí v tichosti oběšen, pokračuje britský deník. Dodává, že o den později se jeho pohřbu účastnily davy lidí, aby daly najevo svůj souhlas s vrahovým zločinem. "Tato podpora se neomezila na Pákistán," uvádí komentář s tím, že jedna z největších mešit v britském Birminghamu věnovala Kadrímu zvláštní motlitbu, v níž ho označila za mučedníka, a stejně učinili vlivní kazatelé v Bradfordu a Dewsbury.     

"Toto bylo silně a správně kritizováno dalšími britskými muslimy a není pochyb o tom, že jde o menšinový pohled," deklaruje Guardian. Přesto označuje za zklamání, že stále existují imámové, kteří se ani 25 let po aféře Salmana Rushdieho naučili jen málo vzájemné toleranci, byť názory hlavního proudu většiny muslimů se posunuly.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.    

Vražda Salmána Tásíra byla špička ledovce v boji ohledně pákistánských zákonů o rouhání, jelikož šlo o bohatého a mocného politika s dobrými kontakty, vysvětluje úvodník. Doplňuje, že ani to ho nezachránilo, natož pak většinu dalších obětí, které tvoří chudí a nezmocní příslušníci menšin odlišného vyznání - křesťanů, hinduistů, ahmadíjských či ši'ítských muslimů, u nichž je desetkrát větší pravděpodobnost, že je postihne uvedená legislativa, než sunnity. Jen v roce 2014 vynesly soudy tři tresty smrti, šest doživotí a tři vysoké tresty odnětí svobody za něco, co by podle Guardianu nemělo být vůbec trestné.       

Britský server podotýká, že tato soudní perzekuce zakrývá a legitimuje mnohem širší perzekuci menšin v Pákistánu. Soudce, který Kadrího dosoudil za vraždu, musel bezprostředně poté prchnout ze země, aby si zachránil život, připomíná úvodník. "Téměř dvě třetiny pákistánských muslimů podporují trest smrti za opuštění víry, což musí samo osobě pochopitelně zahrnovat rouhání, jelikož v sobě nese i zřeknutí se statutu (proroka) Mohammeda," píše Guardian.

Perzekvováni jsou i muslimové

Komentář přesto deklaruje, že by bylo chybou myslet si, že omezování náboženské svobody či postihování rouhání je čistě, či dokonce většinově muslimský fenomén. "Zdá se, že islám má tu smůlu, že z jeho posvátných textů leze snadněji vyčíst přísnost než v případě křesťanství," soudí Guardian. Dodává však, že také muslimové po celém světě sami čelí perzekuci kvůli své víře, z nichž nejnásilnější se zřejmě odehrává v Barmě. Dle úvodníku bychom pak neměli zapomínat, že jeden z předních kandidátů na prezidenta USA vděčí za část své popularity svému návrhu zakázat všem muslimům vstup do Spojených států.      

Úvodník konstatuje že v Rusku zase vede tamní pravoslavná církev perzekuci křesťanů odlišného vyznání i ateistů - jistý muž čelí roku vězení za to, že nazval bibli "kompletní hovadinou" v internetové diskuzi. "V tomto je hrozivá ironie, vezmeme-li v potaz pronásledování pravoslavné církve během komunistické vlády," lamentuje Guardian. Připomíná, že i v západní Evropě ideály tolerance koření z děsivé historie netolerance, existují tendence využívat jisté liberální myšlenky jako prubířský kámen, který určí, kdo je a kdo není plným členem společnosti.     

"Nejděsivější věcí na všech těchto pokusech prosadit náboženskou čistotu a podobném smýšlení je jejich popularita," varuje deník s tím, že zaznívají bigotní hlasy a vyloučení. Není to pouze ohromná úroveň zastrašování, která v Pákistánu udržuje v platnosti zákony o rouhání, ale také široká demokratická podpora, připomíná Guardian. Celé to podle listu vypadá jako ústup všech velkých nadějí posledních dekád 20. století, avšak tento trend není nezvratný.  

Vzestup podobného vyloučení je často rozzuřenou reakcí na nebezpečí plynoucí z globalizace, šíření práv žen a rapidní společenské změny, které to přináší, míní Guardian. "Trh má tendenci nahrazovat tradiční soudržnost a povinnosti kontrakty, do nichž se vstupuje dobrovolně, což je zásadně ohroženo, pokud jsou nabízeny pouze kontrakty zmanipulované, či takové nenabízející v žádném případě důstojnost či hrdost," stojí v úvodníku. Dodává, že tradiční náboženství nabízí obojí - alespoň pro muže - a není proto dle deníku překvapivé, že se objevuje všude jako protireakce na moderní svět.   

"Přesto můžeme a musíme jednat lépe," apeluje Guardian. Lidská důstojnost vyžaduje právo klást otázky, mýlit se a občas se i vysmívat víře, konstatuje komentář. Uzavírá, že pouze na tomto základě můžeme z šíření rovnosti pro všechny učinit více než pouhou frázi.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu kdosi ukradl obří autojeřáb. Neuvěříte, kde se našel

22.06.2018 07:13 Stuttgart - Lidé jsou schopni ukradnout cokoli. Policisté v německém Stuttgartu vyšetřovali zmizení…

Londýn už není bezpečný? Turistka byla znásilněna u jedné z…

22.06.2018 06:30 Londýn – Britská metropole se stává jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Nejen, že tu roste…

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama