Konec Merkelové se blíží? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

Německá kancléřka Angela Merkelová, již tak napadaná za svůj politický postoj, dostala v nedělních zemských volbách další ránu. Myslí si to politický analytik Joerg Forbrig a expert na středoevropský geopolitický prostor působící v organizaci German Marshall Fund of the United States. Situaci rozebral v komentáři pro server CNN.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka

Zemské volby vyústily v protestní hlasování proti politice otevřených dveří pro uprchlíky, kterou prosazuje právě Merkelová, přičemž její strana byla potrestána ve třech spolkových zemích, připomíná Forbrig. Soudí, že kritici kancléřky v Německu, Evropě i její vlastní straně budou číst daný výsledek jako bod zlomu, který Merkelovou přiměje změnit její postoj k uprchlíkům.   

Analytik očekává, že posílí hlasy tvrdící, že kancléřčina ještě před pár měsíci zdánlivě nedotknutelná popularita se před spolkovými volbami v roce 2017 stane ještě vratší. "Bez ohledu na povyk však Merkelová nebude souhlasit s obratem o 180 stupňů ve své principiální pozici ohledně těch, kdo utíkají před válkou a perzekucí," předvídá expert s tím, že politické škody, které kancléřka utrpěla, nejsou nenapravitelné.  

Volební vystřízlivění

Poslední volby znamenaly pro Merkelovou a její Křesťansko-demokratickou unii (CDU) vystřízlivění, konstatuje Forbrig. Rekapituluje, že partaji se nepodařilo opětovně ovládnout Bádensko-Württembersko, klíčový německý průmyslový stát a konzervativní baštu, a CDU též těsně prohrála se sociální demokracií (SPD) v Porýní-Falcu, navzdory průzkumům očekávajícím její jasné vítězství. Pouze v Sasku-Anhatsku na východě země se straně Merkelové podařilo uhájit přední místo, dodává expert.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.    

 Výsledek SPD, partnera Merkelové ve spolkové koaliční vládě, byl ještě horší, poukazuje analytik. Připomíná, že strana výrazně ztratila ve dvou ze tří států a stává se ještě slabší politickou silou. Za nejvíce šokují pak odborník považuje značnou podporu extremistické, euroskeptické a protiimigrantské Alternativy pro Německo, která ve třech zemích získala mezi 10 a 23% hlasů a nyní je pevně ukotvena v polovině spolkových států.

Potíže Merkelové?

Forbrig předvídá, že ve všech případech bude značná část viny připsána samotné kancléřce. Katoličtí tradicionalisté v její vlastní straně, kteří nikdy skutečně nevítali protestantku ve svém čele, podle experta zesílí své hlasy. Očekává, že budou prosazovat tvrdší linii vůči uprchlíkům a migrantům, včetně zavedení stropu pro příchozí, propracovanějších bezpečnostních prověrek a přísnějších podmínek integrace.

Naproti tomu SPD bude požadovat navýšení financí určených pro nejvíce znevýhodněné vrstvy obyvatel a štědrost vůči nově příchozím, očekává Forbrig. Míní, že to sociální demokraty rozkmotří s Merkelovou prosazující vyrovnaný rozpočet a vyvolá spory ve vládní koalici. Celé politické spektrum pak bude vinit kancléřčinu údajnou neústupnost z živení vzestupu xenofobní pravice a na německé poměry bezprecedentní polarizace a destabilizace politiky.

"Potíže na domácí frontě rovněž ovlivní postavení Merkelové v Evropě," pokračuje analytik. Domnívá se, že při mnohokolejné krizi EU se bude neustále rozrůstat počet kritiků "nepostradatelné vůdkyně" v Berlíně. Pozorovat, jak se kancléřka sama vytrestá, bude uspokojivé pro mnohé hráče v evropském sousedství, deklaruje odborník.    

Forbrig předvídá, že radovat se mohou především ti, kdo namísto morálních imperativů Merkelové prosazují uzavírání státních hranic, především pak země ve střední Evropě. Státy evropského jihu pak dle experta budou doufat ve zmírnění úsporné politiky, když se její někdejší klíčová tvář ocitla pod tlakem.  

"Napříč Evropou budou proruské metropole a lobby doufat, že využijí kancléřčinu zdánlivou slabost, aby ji přiměly změnit pozice ohledně sankcí vůči Kremlu," soudí analytik.

Porážka, nebo posílení?

Navzdory výše uvedenému odborník věří, že existuje značná šance, že domácí i evropští kritici Merkelové budou zklamáni. Předně deklaruje, že zemské volby z bezprostředního hlediska jen málo ovlivní celostátní politiku, kde kancléřka disponuje silnou většinou. Její menší koaliční partneři - bavorští konzervativci a SPD - jsou podle Forbriga nepochybně ještě nervóznější ohledně klesající podpory. "Sotva mají tak sebevražedné sklony, aby nyní usilovali o předčasné volby, které by pouze dále oslabily jejich celostátní postavení," uvádí analytik.

Expert rovněž nepředpokládá, že by se Merkelovou pokusili sesadit její vnitrostraničtí odpůrci, jelikož nedisponují programovou alternativou, ani průchodným kandidátem, který by dokázal vyrovnat podporu, kterou si kancléřka nadále udržuje. Forbrig připomíná, že průzkumy popularity Merkelové sice na čas poklesly, ale nedávno opět vyskočily vzhůru a političku podporuje přes polovinu Němců. Očekává, že podpora její strany se brzy rovněž může obnovit, což však bude záviset na dalším zvládnutí uprchlické krize.    

Série vydaných zákonů a opatření začíná dle analytika přinášet ovoce. Zmiňuje uzavírání státních hranic na uprchlické cestě, byť přiznává, že Merkelová preferovala jiné řešení. Expert soudí, že i pravděpodobná evropsko-turecká dohoda o uprchlících, navzdory kontroverzím plynoucím z porušování lidských práv ze strany Ankary, dále uleví tlaku na Merkelovou. "Tato dynamika jen utvrdí Merkelovou v odhodlání udržet Evropu otevřenou uprchlíkům, bránit otevřené vnitřní hranice bloku a zvládnout příliv (migrantů) za pomoci dohody EU," píše Forbrig.

Analytik upozorňuje, že uvedené principy sdílí v Německu široká vládní koalice a navzdory protestům okrajových sil též velká většina občanů země. "V tomto smyslu nebyla minulá neděle pro kancléřku porážkou, ale impulzem ke zdvojnásobení jejího úsilí," uzavírá Forbrig.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Vstupte do diskuze (36)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský princ William zahájil návštěvu Izraele, zavítá i do Palestiny

25.06.2018 19:03 Tel Aviv - Britský princ William dnes zahájil čtyřdenní návštěvu Izraele. Během ní také zavítá na…

Roky sdíral Německo na dávkách. Teď zkusí Německo vyhostit exbodyguarda…

25.06.2018 17:52 Berlín - Bývalý bodyguard vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina byl dnes zadržen…

Poplach v Rumunsku: Na zemi každý den útočí Rusko

25.06.2018 17:35 Bukurešť - Rumunsko čelí prakticky každý den agresivnímu chování Ruska v oblasti Černého moře.…

Drželi jsme se mrtvých těl, utopili se před našima očima. Uprchlíci…

25.06.2018 17:06 Aktualizováno Pozzallo (Irálie) - Celá Evropa sleduje spor o lodě, které ve Středozemí zachraňují uprchlíky. Do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama