Muslimové, migranti i teroristé: Jak vypadá odvrácená tvář Bruselu?

Brusel - O Bruselu se v poslední době mluví často a ne z důvodů, které by pro toto město s bohatou historií i mnohými krásami byly lichotivé. O tom, jak se boj proti terorismu v Evropě přesunul do bruselského Molenbeeku, ve své analýze napsal server CNN.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Abdeslam, hledaný za útoky v Paříži, byl dopaden v Bruselu

Zatčení v Molenbeeku

Podle vyšetřování to bylo právě zde, v bruselském Molenbeeku, kde byly plánovány teroristické útoky v Paříži z 13. listopadu 2015. Existující spojitost prokázalo i páteční zatčení Salaha Abdeslama, který se na útocích v Paříži podílel - k tomu totiž došlo právě zde.

Server uvádí, že dopadení Abdeslama bylo z velké části štěstí. Policie totiž ztratila stopy a jen náhodou došlo k prohledání jeho skrýše v úterý zrovna ve chvíli, kdy byl Abdeslam uvnitř. Ačkoliv jim uprchl, policie ho sledovala a nakonec ho v pátek dopadla.

„Ale i když byl Abdeslam konečně dopaden, zdejší úřady stále neví, jaké – pokud vůbec nějaké – další teroristické útoky jsou plánovány," uvádí server.

Zahraniční bojovníci

Jedním z problémů jsou podle serveru takzvaní zahraniční bojovníci – tedy Evropané, kteří se radikalizují a odejdou bojovat po boku extremistů například v Sýrii, aby se následně vrátili do Evropy, kam s sebou přinášejí i hrozbu terorismu. Právě Molenbeek je přitom podle serveru ideální svým umístěním, které umožňuje snadné cestování do ostatních evropských velkoměst.

Podle serveru lidé z Molenbeeku s médii mluvit nechtějí. „Trvalo měsíce lidi přesvědčit, aby se s námi sešli. Mnozí obdrželi výhružky od samozvaných extremistů přímo na své mobilní telefony. Varovali je, aby s médii nemluvili," vysvětluje server.

Tito lidé podle serveru potvrdili, že počet zahraničních bojovníků, kteří se vrátili do Belgie, je mnohem vyšší, než odhadovaných 100 lidí. „Nikdo neví, kolik přesně lidí odešlo a kolik se vrátilo," uvádí server.

Podle belgického ministra vnitra Jana Jambona se i přes bezpečnostní opatření náborářům z Islámského státu stále daří šířit extremismus a radikalizaci. Lidé, kteří by se jim otevřeně pokusili postavit, navíc vystavují hrozbě sebe i své rodiny.

Radikalizace pokračuje

Geraldine Henneghienová, jejíž syn odešel bojovat za IS do Sýrie a byl během bojů zabit, serveru uvedla, že rozpoznat radikalizaci je velmi obtížné. „Každá známka je jiná, a když se na ně díváte odděleně, nevypadají jako známky radikalizace. Ale když se podíváte na celek, tak si uvědomíte, že jde o součást náborového procesu," vysvětluje Henneghienová.

Muž, který se serverem mluvil pod podmínkou zachování anonymity a vystupuje pod přezdívkou Ali, přišel o dva bratry poté, co odešli bojovat do Sýrie za radikální skupinu Sharia4Belgium. Jeden se vrátil do Belgie a byl uvězněn, druhý byl v Sýrii zabit. Podle Aliho Belgie mladé lidi k radikalizaci dohání diskriminací a „nedostatkem příležitostí".

„Belgický stát odmítá děti a mladé lidi; říkají, ‚Jsou to samí cizinci, proč bychom jim měli dát práci?' Naplňují nás zlobou a říkají, že jsme k ničemu, takže když mladí lidé vidí, co se v Sýrii děje, řeknou si, ‚OK, pojďme tam a buďme užiteční'," řekl serveru Ali.

Podle něj Belgie nad touto skutečností přivírá oči, protože se tím mladých cizinců zbavuje. Ačkoliv uznává, že jeho bratři byli za své činy zodpovědní, domnívá se, že stát mohl pro jejich zastavení udělat více.

Lidem v odchodu zabránit nelze

S tím souhlasí i Henneghienová, která svého syna udala na policii ve snaze zamezit mu v odchodu ze země, ale ačkoliv magistrát přidal jejího syna na seznam sledovaných osob, v odchodu mu zabránit nemohl, jelikož byl svéprávnou osobou a měl tak právo do Sýrie vycestovat.

Monstasser Al De'emeh, zakladatel bruselského deradikalizačního centra, varuje, že pokud je člověk skutečně odhodlaný odejít, lze mu v tom jen velmi těžko zabránit. „Nemůžete lidem v odchodu zabránit násilím. Tohle řešením být nemůže," uvádí a dodává: „Lidem v odchodu zabráníte tím, že jim vybudujete budoucnost; tím, že jim pomůžete pochopit, kdo opravdu jsou."

Ali server také upozornil, že se na radikalizaci podílí i belgická policie, která je vůči muslimům stále tvrdší. Vysvětlil, že poté, co se jeho bratr vrátil do Belgie, se s celou jeho rodinou zacházelo jako se zločinci, ačkoliv se sami snažili Aliho bratrovi v odchodu zabránit.

S tím souhlasí i Jassine Boubout, který se dle svých slov stal obětí rasového profilování poté, co ho ozbrojená policie zadržela jen na základě faktu, že vypadal podobně jako podezřelý. To podle něj jen nahrává náborářům, kteří pak mohou říct, že je zdejší společnost rasistická a muslimy tam nechce.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bavorská pohraniční policie? Nové komando terčem kritiky, prý rozdmýchává…

24.06.2018 10:29 Mnichov - Chystané zřízení pohraniční policie v Bavorsku vyvolalo rozpory mezi politiky. Zatímco…

Wuppertalem otřásl ničivý výbuch, mnoho zraněných +VIDEO

24.06.2018 10:12 Wuppertal - Exploze v noci na dnešek zcela zdemolovala obytný dům ve městě Wuppertal na západě…

Jsou Češi vůbec šťastní? Ze zahraničí přišla odpověď

24.06.2018 07:35 Oslo - Máme žebříčky, které ukazují, jak je na tom která země co se týče vzdělávání, ekonomiky,…

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 06:13 Aktualizováno NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama