Brusel byl zlom. Protiteroristický expert odhalil, co čeká Evropu

Šokující zpravodajské titulky byly všechny dobře známé: útoky za pomocí podomácku vyrobených výbušnin a sebevražedných atentátníků ve velké evropské metropoli, na místě mnoho mrtvých a zraněných. Madrid 2004. Londýn 2005. Paříž 2015. Nyní se na pochmurný seznam zasažených měst přidává Brusel, konstatuje úvodem svého komentáře pro server Washington Post Michael E. Leiter. Někdejší ředitel amerického Národního protiteroristického centra tvrdí, že ačkoliv jsou podobnosti očividné, útoky v Bruselu zřejmě ilustrují a předznamenávají radikální změnu v terorismu a bezpečnostní oblasti.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Výbuch se odehrál také v bruselském metru (22. 3. 2016)

Schopnost přežít nelze podceňovat

Za první zásadní posun Leiter označuje skutečnost, že Bruselské útoky byly téměř jistě spojené s listopadovým masakrem v Paříži. Přestože to zatím nebylo potvrzeno, prvotní důkazy naznačují, že útočníci z Bruselu byli v těsném napojení na síť, která naplánovala a povedla pařížské události, ne-li přímo její integrální součástí, podotýká expert. Dodává, že na rozdíl od často napodobovaných útoků v minulosti, například těch v Londýně v roce 2005, by Brusel mohl být prvním případem od 11. září 2001, kdy teroristická buňka na Západě přežila a provedla více než jediný útok. To vše navzdory čtyři měsíce trvající nejintenzivnější protiteroristické operaci za 15 let za účasti Francie, Belgie a dalších států, připomíná odborník.

Pokud se to potvrdí, význam schopnosti této sítě přežít nelze podceňovat,“ zdůrazňuje Leiter a nastiňuje tři faktory, které to teroristům umožnily: rozsah, promyšlenost a komunikace. Co se týká rozsahu, celkový počet potenciálních teroristů, především těch, kterým se dostalo výcviku díky blízkosti syrského konfliktu, jednoduše převyšuje evropské bezpečnostní složky, varuje expert. Doplňuje, že tento rozsah byl podpořen dosažením značné míry promyšlenosti plánování, schopnosti zůstat „pod úrovní radaru“ a výroby efektivních výbušnin, což buňce umožnilo přežít rozbití sítě bezpečných domů i celého vedení a nadále úspěšně postupovat ke svému cíli.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nakonec dle odborníka musíme pečlivě prověřit míru, s níž široce dostupné a jednoduše použitelné metody zabezpečené elektronické komunikace umožnily buňce skrývat své elektronické stopy po pařížských útocích. Leiter připomíná, že pokud v minulosti došlo na Západě k útokům, Spojené státy a jejich spojenci vynikali v rychlém získání a využití každého digitálního důkazu souvisejícího se spiknutím. „Výsledkem je, že za 15 let se žádné buňce nepodařilo úspěšně se skrýt či odmlčet a pokračovat v konspiraci poté, co se odkryla při útoku,“ konstatuje expert. Poukazuje, že ačkoliv se nikdy nezdařilo kompletně eliminovat mozky operací v Pákistánu, Jemenu či Somálsku, zpravodajci vždy odhalili dost k tomu, aby zlikvidovali skupinu, která zapustila kořeny na Západě. Leiter se obává, že v případě pařížsko-bruselské sítě zjistíme, že komunikace skupiny byla efektivně skrytá, či natolik mizivá, že se bezpečnostním složkám nepodařilo plně zmapovat síť, která přežila Paříž a posléze opět zaútočila jinde.   

Hrozba se mění

Nejenže Brusel jednoduše reprezentuje změnu v terorismu, ale také věstí velkou změnu (či budoucí selhání) evropských bezpečnostních složek,“ varuje expert. Deklaruje, že již po Paříži se otevřené hranice v Evropské unii ocitly na jednotce intenzivní péče a po Bruselu je Schengenská dohoda, která vyžaduje možnost spolehnout se na ostatní evropské partnery, prakticky mrtvá. „Jak se teroristé volně pohybují, Evropa bez hranic již byla zpochybňována, ale pokud to zkombinujeme s omezenou evropskou bezpečností a zpravodajskými službami, výsledek je tragicky předvídatelný,“ soudí Leiter. Předpovídá, že Evropský parlament se nevzdá bez boje, ale zesílení evropských hranic, vytvoření velkého multilaterálního systému pro sdílení informací a nová spolupráce zpravodajců budou potřebné k omezení pravděpodobnosti takových tragédií v budoucnu.

Expert se domnívá, že při řešení těchto výzev mohou klíčovou roli sehrát Spojené státy. „Jakožto technologické středisko a zpravodajský lídr Západu musíme nadále úzce spolupracovat s našimi evropskými partnery a posílit klíčové bilaterální i multilaterální vztahy,“ apeluje odborník. Tvrdí, že je třeba přehodnotit znovu analyzovat bolestivé lekce z uplynulé dekády, přičemž efektivní protiteroristický boj musí vyvážit účinný mix ofenzivy, obrany a spolupráce s partnery i zranitelnou populací.

Musíme zdvojnásobit naše úsilí při řešení smrtícího chaosu, do něhož upadla Sýrie, a uvědomit si, že ničit sítě blíže našim domovům je těžší, než tomu bylo v minulosti,“ uvádí Leiter. Dodává, že žádná rychlá náprava na jakékoliv z těchto front neexistuje, ale zároveň nenastane žádné zlepšení, pokud nepochopíme podstatný vývoj teroristické hrozby a naše schopnosti postavit se jí.    

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský princ William zahájil návštěvu Izraele, zavítá i do Palestiny

25.06.2018 19:03 Tel Aviv - Britský princ William dnes zahájil čtyřdenní návštěvu Izraele. Během ní také zavítá na…

Roky sdíral Německo na dávkách. Teď zkusí Německo vyhostit exbodyguarda…

25.06.2018 17:52 Berlín - Bývalý bodyguard vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina byl dnes zadržen…

Poplach v Rumunsku: Na zemi každý den útočí Rusko

25.06.2018 17:35 Bukurešť - Rumunsko čelí prakticky každý den agresivnímu chování Ruska v oblasti Černého moře.…

Drželi jsme se mrtvých těl, utopili se před našima očima. Uprchlíci…

25.06.2018 17:06 Aktualizováno Pozzallo (Irálie) - Celá Evropa sleduje spor o lodě, které ve Středozemí zachraňují uprchlíky. Do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama