Německo hlásí první případ přenosu viru zika nechráněným pohlavním stykem

Berlín – Z Německa přišla zpráva o tom, že prostřednictvím pohlavního styku nakazil se virem první pacient. Jedná se o ženu, která se nakazila při nechráněném styku.

Přidejte svůj názor

Komár

Německé úřady zaznamenaly i s tímto případem dosud celkem 50 nakažených. Teď byl ale vůbec poprvé potvrzen případ přenosu viru zika pohlavním stykem. Žena se nakazila při nechráněném sexu se svým partnerem, který se infikoval při pobytu v Portoriku. Informoval o tom dnes berlínský Institut Roberta Kocha, který se specializuje na infekční choroby.

Přenašeči viru jsou komáři druhu Aedes aegypti, německý institut ale uvedl, že takový druh přenosu se dá v tomto případě vyloučit vzhledem k ročnímu období a zeměpisné poloze. Přenos viru nechráněným stykem už byl dříve prokázán v dalších evropských zemích, Spojených státech i zemích Latinské Ameriky.

Podobné případy nelze podle Christine Frankové z berlínského institutu vyloučit, odborníci jako ochranu doporučují vyhnout se sexu bez ochrany alespoň měsíc po návratu ze zemí, kde je virus rozšířen.

Většina nakažených necítí téměř žádné příznaky a nevyhledá lékaře. U jiných lidí se zika projeví podobně jako chřipka. Virus s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii - vývojovou poruchu, která u lidských plodů předčasně ukončuje růst mozku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou Češi vůbec šťastní? Ze zahraničí přišla odpověď

24.06.2018 07:35 Oslo - Máme žebříčky, které ukazují, jak je na tom která země co se týče vzdělávání, ekonomiky,…

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 06:13 Aktualizováno NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

V Bruselu startuje podivný "minisummit" a atmosféra houstne. Jak dopadne…

24.06.2018 05:52 Brusel - Složitá diskuse dnes čeká prezidenty a premiéry více než poloviny zemí EU na "minisummitu"…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama