Ilegální voliči v britském referendu? Britský europoslanec Batten z UKIP pro EZ odhalil více

Londýn - Velká Británie se před více než týdnem v referendu rozhodla opustit Evropskou unii. Brexit se ale řadě Britů nelíbí a sepisují petici se žádostí o nové referendum, kterou podepsaly miliony britských občanů. Gerard Batten, britský europoslanec ze Strany nezávislosti Spojeného Království (UKIP) ale server EuroZprávy.cz upozornil, že taková petice nemá šanci na úspěch.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Gerard Batten

"My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum," uvádí se v petici, která byla na stránce britského parlamentu zveřejněna již před čtvrtečním referendem.

Petice, která požaduje další referendum, již získala více než 3 miliony podpisů. Britští poslanci jsou proto nuceni alespoň zvážit debatu na toto téma. Podle mnoha politologů ale nemá petice šanci na úspěch. To potvrzuje i Batten: "(Petice) nemá žádnou šanci. Lidé, kteří hlasovali pro setrvání v EU, zřejmě neumí prohrávat. Bylo to demokratické hlasování a to platí. 17 milionů lidí hlasovalo pro odchod. Hodně lidí, kteří hlasovali pro setrvání, stejně byli ilegálně zaregistrovaní voliči (např. to nebyli britští občané)," sdělil serveru EuroZprávy.cz.

Cameron by měl rezignovat, potvrzuje europoslanec

První obětí brexitu se krátce po referendu stal britský premiér David Cameron, který oznámil, že opustí post britského ministerského předsedy. Rozhodl se po vítězství odpůrců členství Británie v Unii, neboť před referendem podporoval setrvání Británie v Unii. "Nemyslím, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který se pokusí vést naši zemi k jejímu dalšímu cíli," uvedl ke své rezignaci Cameron.

Podle Battena je toto rozhodnutí na místě a je správné. "Jeho pozice byla neobhajitelná. Jak by mohl řídit proces vystoupení Británie z EU, když vedl kampaň za setrvání? Udělal správnou věc," uvedl pro EuroZprávy.cz britský europoslanec.

Psali jsme:  

Pro setrvání Británie v EU ale kromě Camerona hlasovalo téměř skoco celé Skotsko. Je ale nepravděpodobné, že by se země ze strany EU mohla dočkat nějaké speciální nabídky nebo zásahu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se nechal slyšet, že ačkoliv britská ministryně pro Skotsko Nicola Sturgeon „získala právo být v Bruselu vyslyšena," nemá v úmyslu „do britského procesu nějak zasahovat".

Batten by ale vstup Skotska nebo Severního Irska do EU podpořil. "Jako někdo, kdo 23 let pracoval na zajištění nezávislosti mé země od EU, bych Skotům nebo Severním Irům možnost vyvést své země z Velké Británie, pokud se tak rozhodnou, neupřel. Sám podporuji, a uvedl jsem to i na svém webu, aby Skotsko a Severní Irsko uspořádaly svá referenda, kde rozhodnou, zda chtějí i nadále zůstat členy Velké Británie," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Hrozí ekonomická krize?

V souvislosti s brexitem se také objevila řada otázek týkající se ekonomického dopadu a možné finanční krize. Podle Battena ekonomická krize přijde každopádně, protože eurozóna se alespoň částečně zhroutí, což s brexitem nebude mít nic společného.

"Až se tak stane, EU se to možná bude snažit na brexit svést, ale to bude jen výmluva pro něco, co vždy směřovalo k selhání. Británii bude mimo EU lépe, protože tak můžeme zlepšit náš mezinárodní obchod mimo EU a nebudeme nést odpovědnost za žádné další záchranné balíčky pro Řecko na záchranu eura," podotkl pro EuroZprávy.cz britský europoslanec.

Velká Británie si v referendu 23. června nečekaně odhlasovala odchod z Evropské unie. Pro stranu UKIP tak jde o splnění jejího dlouhodobého cíle, na což již zareagoval i její předseda Nigel Farage oznámením své rezignace. Výsledky referenda ale byly velmi těsné - 52 % lidí bylo pro odchod z EU, takzvaný brexit, 48 % lidí bylo pro setrvání v EU.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Tusk přijel do Vídně za Kurzem, chce vysondovat postoj V4 k řešení migrace

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Vídeň - Předseda Evropské rady Donald Tusk má dnes jednání s rakouským kancléřem. . Ještě před…

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 20:33 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Macron alkoholik? Salvini se ostře pustil do Francie

22.06.2018 20:01 Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes označil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama