Evropa v sevření strachu. Přehled nejhorších útoků

Francie/Mnichov/Brusel - Páteční střelba v německém Mnichově je bohužel jen posledním útokem v dlouhé řadě podobně nepochopitelných incidentů, které Evropa v posledních měsících zažila. Připomeňte si ty největší.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Praha, Malá Strana, Velkopřevorské náměstí, 14. 11. - 20:00

1. Atentáty v Paříži

V pátek 13. listopadu 2015 zažila francouzská metropole Paříž bez nadsázky peklo. Město se sotva vzpamatovalo z teroristického útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, když islamisté udeřili znovu.

Při střelbě a sebevražedných atentátech zemřelo v listopadu v Paříži na 130 lidí, dalších skoro 400 utrpělo zranění. Radikálové udeřili na více místech naráz.

2. Teror v Bruselu

Dvaadvacátého března 2016 okusili strach z islamistického teroru i obyvatelé Belgie. I v Bruselu atentátníci útočili koordinovaně na několika místech.

Exploze otřásly jednak jedním z bruselských letišť, dalším cílem byla stanice metra. Maalbeek. Zahynulo 32 lidí, záchranáři se museli postarat o tři stovky zraněných.

3. Šílenec v kamionu v Nice

Francii i zbytek civilizovaného světa šokoval minulý týden dosud nevídaný teroristický útok na jihu země v Nice. Francouz s tuniskými kořeny Mohamed Lahouaiej Bouhlel 14. července využil oslav Dne Bastilly.

Usedl za volant kamionu a nákladním autem vjel na promenádu, která byla v té době zaplněna oslavujícími lidmi. Jeho řádění nepřežilo 84 lidí, teroristu zastřelili policisté.

4. Útok nožem a sekyrou v bavorském vlaku

V pondělí zaútočil poblíž bavorského Würzburgu ve vlaku sedmnáctiletý afghánský uprchlík, který do Německa dorazil před přibližně dvěma roky.

Muhammad Riyad na cestující ve vlaku zaútočil nožem a sekyrou, jeho řádění odnesla hongkongská rodina na dovolené. Naštěstí nikdo nezemřel. K útoku se stejně jako k atentátům v Paříži a Bruselu přihlásil Islámský stát.

5. Střelba v Mnichově

Druhým děsivým útokem v Německu za méně než týden je páteční střelba v Mnichově. Policie útočníka identifikovala jako osmnáctiletého Němce s íránskými kořeny.

Na svědomí má devět mrtvých a téměř dvě desítky zraněných, z nichž tři jsou ve velmi vážném stavu. Policie vyloučila politický motiv. Prokázala ale souvislost útoku s činem norského pravicového extremisty Anderse Breivika, který přesně před 5 lety zavraždil v Norsku 77 lidí. Střelec se zjevně před činem zabýval tématem hromadného zabíjení, uvedl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama