V Chorvatsku se objevila smrtelná nemoc, kterou přenášejí komáři

Osijek - Chorvatští lékaři mají pohotovost. Ošetřují totiž v Osijeku několik pacientů, u nichž mají podezření na nebezpečný virus západonilské horečky. Ta může zabít až 15 procent nakažených.

Přidejte svůj názor

Komár

Chorvatský institut veřejného zdraví oznámil, že podezření existuje u několika pacientů z vukovarského okresu. Ti jsou momentálně hospitalizování s příznaky encefalitidy, která má podobné symptomy jako právě západonilská horečka.

Laboratorní testy ukázaly, že přítomnost viru původně z oblasti Nilu, který přenášejí komáři, je vysoce pravděpodobná, uvádí portál dnevnik.hr.

Úřady chystají v postižených oblastech kontroly a také důkladnou dezinsekci. Virus, který má inkubační dobu mezi třemi a 14 dny roznášejí komáři kousnutím. Kromě lidí byla nemoc zaznamenána i u ptáků, koní, psů, koček a dalších savců.

Mezi projevy západonilské horečky patří kromě zvýšené teploty i bezvědomí, pocity slabosti, bolesti svalů, bolesti hlavy nebo vyrážky. Pokud je průběh nemoci obzvláště vážný, může dojít i na obrnu.

Nemoc se nepřenáší z člověka na člověka a u části pacientů virové onemocnění proběhne bez jakýchkoli příznaků, jindy se dá západonilská horečka zaměnit za obyčejnou chřipku.

Nicméně jak už bylo řečeno, virus zabíjí až 15 lidí ze sta. V ohrožení jsou především starší lidé nebo pacienti s oslabenou imunitou.

Témata: Chorvatsko | komáři
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci si našli nové trasy: V květnu přešlo hranici EU 12 100…

18.06.2018 17:09 Brusel - Agentura Frontex zaznamenala za květen 12.100 neoprávněných přechodů vnější hranice EU,…

VIDEO: Migranti v Německu opět napadli policisty. Úřady varují, že…

18.06.2018 16:45 Berlín – Německá policie musela řešit další incident v centru pro migranty. Skupina deseti až…

Polovina běženců z lodě Aquarius bude chtít do Francie, Španělsko je…

18.06.2018 16:40 Aktualizováno Valencie - Všichni migranti z lodě Aquarius, kterou před týdnem odmítla Itálie a Malta, dostali ve…

Kolik stojí Evropu terorismus? Studie dospěla k ohromující sumě

18.06.2018 16:29 Terorismus patří mezi největší bezpečností hrozby dneška. V podstatě kdykoliv a kdekoliv se může…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama