Život kritika islámu Wilderse je v ohrožení? Člen jeho ochranky prý vynášel tajné informace

Amsterodam – Holandský bezpečnostní úředník zodpovědný za ochranu kontroverzního politika a bojovníka proti islámu Geerta Wilderse byl zadržen kvůli podezření z úniku utajovaných informací. Uvádí to agentura AP s odvoláním na středeční prohlášení policie. Informace vyvolala obavy o bezpečnost Wilderse, který už roky žije pod policejní ochranou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Geert Wilders s manželkou Krisztinou

Není úplně jasné, jaké povahy měly uniklé informace být, Wilders ale dal jasně najevo, co si o situaci myslí. „Když nemohu slepě věřit (tajné) službě DBB, která mě má chránit, pak nemohu dál fungovat," uvedl politik, který má podle průzkumů šanci vyhrát blížící se parlamentní volby.

Policejní mluvčí informoval, že důstojník z bezpečnostního týmu byl zadržen v pondělí kvůli „sdílení tajných policejních informací v soukromé sféře“. DBB je odpovědná za bezpečnost vrcholných politiků, nizozemské královské rodiny a diplomatů se sídlem v Nizozemsku.

Holandská média informovala s odvoláním na nejmenované zdroje, že zadržený je policista s marockého původu, což později potvrdil také národní policejní náčelník Erik Akerboom. Wilders je znám opakovanou kritikou kriminality „marocké spodiny" v zemi. Loni byl dokonce za své výroky o Maročanech odsouzen.

Akerboom také stanici BNR řekl, že se policie snažila zjistit, jaké informace unikly. Zároveň ale dodal, že dosud nemá důvod věřit, že by byla Wildersova bezpečnost ohrožena. Uvedl, že podezřelý nebyl součástí „úzkého kruhu" starajícího se o Wilderse. „Naší nejvyšší prioritou je jeho bezpečnost. A my jsme v první řadě udělali vše, abychom zajistili, že je a zůstane zaručena, "uvedl Akerboom.

Mark Rutte, nizozemský premiér, a jeho ministr pro bezpečnost a spravedlnost ve středu navštívili silně střežené křídlo parlamentu, kde se nachází kanceláře Wildersovy strany. Povahu návštěvy však Rutte odmítl upřesnit. Wilders později na twitteru napsal, že narušení bezpečnosti „je závažný případ, který naštěstí kabinet také vážně bere“.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívce se po rozchodu udělalo zle. Lékaři zjistili proč a sami byli v šoku

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Londýn - Mladá dívka Kate Stallardová pocházející z Velké Británie si před časem prošla bolestivým…

Česká Škoda Rapid sveze papeže Františka

17.08.2018 21:26 Dublin - Automobilka Škoda je oficiálním partnerem nadcházejícího Světového setkání rodin 2018 v…

Podivné počasí: Proč je v Evropě stále větší teplo?

17.08.2018 21:20 Aktualizováno Zprávy o extrémech počasí se objevují stále častěji – a my jsme si na ně do určité míry zvykli.…

Proč spadl most v Janově? Architekt přišel s hypotézou. Rodiny obětí mají…

17.08.2018 21:16 Aktualizováno Janov - Architekt Antonio Brencich se domnívá, že pád mostu v Janově mohlo spustit prasknutí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama