Šéf finské euroskeptické strany se vzdá funkce, k moci se dere radikální křídlo

Helsinky - Timo Soini (54), šéf populistické Strany Finů, se po dvaceti letech vzdá své funkce v čele strany. Chce ale i nadále zůstat ministrem zahraničí, tento post zastává od roku 2015.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská Unie

"Nebudu se ucházet o nový mandát na stranickém kongresu ve (městě) Jyväskylä v červnu. Je načase, aby to vzal někdo jiný," uvedl Soini na svém blogu. "Nebylo to jednoduché rozhodnutí," dodal. Podle agentury Reuters by Soiniův krok ale mohl znamenat konec současné vlády premiéra Juhy Sipiläho.

Funkci ministra zahraničí by si Soini rád ponechal, což podle něj ale bude záviset i na tom, zda bude chtít nové vedení strany zůstat součástí kabinetu.

Stranu Finů (dříve Praví Finové) založil Soini spolu s dalšími v roce 1995 na troskách Rolnické strany Finska. Charismatický politik jí předsedá od roku 1997. Do parlamentu se poprvé dostala strana v roce 1999, kdy získala jeden mandát. V posledních volbách před dvěma lety se ale stala už druhou nejsilnější stranou v zemi. Podle posledních průzkumů však její podpora od té doby klesla zhruba na polovinu. Pokud by se konaly volby nyní, získala by jen asi devět procent hlasů.

Do čela strany by se mohli nyní dostat zástupci radikálnějšího křídla politického uskupení. Favoritem na nového předsedu je europoslanec Jussi Halla-aho. Nedávno se vyslovil pro zavedení trestů za záchranu migrantů ve Středozemním moři.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soustrast Itálii vyjádřili po zřícení mostu Merkelová, Tusk či Jubncker.…

14.08.2018 18:05 Brusel/Praha - Po zřícení dálničního mostu v Janově vyjádřila pozůstalým obětí a Itálii soustrast…

Bože, ach, můj bože. Bylo to jako apokalypsa, říkají svědci. Zřícený most…

14.08.2018 18:03 Aktualizováno Janov – Svědci, kteří byli v okamžiku tragického zřícení Morandiho mostu v italském Janově,…

Na dálnici v Janově se zřítil kus mostu, spadl i český kamion. Nejméně 35…

14.08.2018 18:01 Aktualizováno Janov - Na dálnici v Janově se dnes přibližně v 11:50 SELČ v důsledku sesuvu půdy zřítilo několik…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 16:44 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko si rozdělí 141 migrantů, kteří jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama