Definitivní konec lhaní o věku? Švédsko pro mladistvé migranty připravilo speciální testy

Stockholm – Zatímco norští lékaři se shodli na tom, že testovat migranty kvůli věku není etické, Švédsko jde naprosto opačnou cestou. Stockholm zavedl nový způsob posuzování věku žadatelů o azyl tím, že testuje nejen jejich zuby, ale i kolenní klouby.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Jak připomíná server The Local, nový systém představila v září národní agentura soudního lékařství (Rättsmedicinalverket) a je navržen tak, aby bylo určování věku údajně nezletilých migrantů v průběhu azylového řízení přesnější.

Švédský migrační úřad (Migrationsverket) byl již dříve terčem kritiky za nedostatky v jeho původním posuzování věku žadatelů o azyl. Některé obce hlásily případy zřejmě dospělých migrantů, kteří se zapsali jako děti a byli umístěni do pečovatelských domů pro mladé lidi nebo posláni do škol.

První případy, ve kterých budou použity nové metody, mají být odeslány z migračního úřadu do agentury soudního lékařství právě dnes. Očekává se, že testy projde 3 až 14 tisíc osamělých uprchlických děti a teenagerů.

Při vypracování lékařského posudku ohledně věku se ve Švédsku budou posuzovat nejen rentgeny zubů moudrosti, ale i magnetická rezonance kolenních kloubů. Výsledky budou následně analyzovány zubními lékaři a radiology. První výsledky by měly být připraveny během několika týdnů.

V průběhu roku 2015 bylo ve Švédsku podáno více než 35.000 žádostí o azyl ze stany osamělých uprchlických dětí, v průběhu roku 2016 to bylo 2199 mladistvých.

Podobné testy prováděly také norské úřady. Univerzita v Oslu, která dlouhá léta pomáhala ověřovat věk nezletilých osob bez doprovodu žádajících o azyl, se teď rozhodla spolupráci ukončit. Poukazuje přitom na etické důvody. Podle serveru The Local univerzita migranty díky testům za poslední dva roky získala asi 1,5 milionu eur.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď plná uprchlíků má zakotvit na Sicílii, Salvini si ovšem klade podmínku

20.08.2018 22:00 Aktualizováno Řím - Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě má zakotvit v sicilském…

Pukrle před Putinem? Nové VIDEO ze svatby rakouské ministryně vyvolalo…

20.08.2018 21:59 Aktualizováno Vídeň - Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová měla na své svatbě ruského prezidenta…

Turisty v soutěskách na jihu Itálie smetla záplava, nejméně osm mrtvých

20.08.2018 21:46 Aktualizováno Řím - V národním parku Pollino v Kalábrii na jihu Itálie dnes zahynulo osm turistů. Hasiči…

Teror ve Španělsku: Arab zaútočil nožem, křičel Alláhu akbar

20.08.2018 21:33 Aktualizováno Barcelona - Muž dnes v katalánském městečku Cornellà de Llobregat, které je předměstím Barcelony,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama