Lže Orbán, nebo neziskovky? Se zneužíváním uprchlíků v Maďarsku je to prý jinak

Budapešť – Lidskoprávní aktivisté si stěžují na systematické násilí maďarské policie proti uprchlíkům. Premiér Orbán taková obvinění šmahem odmítá. Jak ale poukazuje německý deník Die Welt, nepravdivá tvrzení se objevují na obou stranách.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Celá řada nevládních neziskových organizací za uplynulý rok obvinila maďarské pohraničníky, že týrají a zneužívají migranty, kteří se pokouší přes hranice nelegálně dostat do země. Nové zprávy ukazují, že maďarská vláda si toho byla vědoma a zkoumala mnoho takových případů. Údaje uváděné propřistěhovaleckými skupinami jsou ale na druhé straně často velmi přehnané a neodpovídají skutečnosti, uvádí Die Welt.

Statistiky ukazují, že maďarské pohraniční hlídky jsou mnohem méně násilné než podobné hlídky v Bulharsku. 

V 44 případech byla maďarská policie tamní justicí obviněna z násilí nebo zneužívání migrantů. V pouhých dvou případech skončilo obvinění vynesením rozsudku. V jednom z těchto dvou případů byla policistovi udělena pokuta ve výši 425 eur poté, co přes hraniční plot nastříkal pepřový sprej na migranty, kteří byli na srbské straně hranice.

Druhý případ byl horší, policista kolenem zasáhl migranta do obličeje a dostal za své činy pokutu 1000 eur. Většina případů se k soudu ani nedostala, protože neexistoval dostatek důkazů k vynesení verdiktu.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána popřela, že by pohraniční stráž ubližovala migrantům tak, jak to tvrdí například nevládní organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle MSF je maďarská vláda je odpovědná za „systematické zneužívání“ migrantů a že až 65 procent z nich bylo fyzicky zneužíváno.

Maďarsko bylo jednou z prvních evropských zemí, která během migrační krize uzavřela hranice a vybudovala velký hraniční plot, který je v tuto chvíli opevňován. Vláda také vydala nové opatření, podle kterého budou žadatelé o azyl v Maďarsku zadržováni, dokud nebude jejich žádost o azyl zpracovávána.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, čeho se máme bát

21.07.2018 10:38 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Francie poslala do Sýrie 50 tun lékařských potřeb

21.07.2018 08:33 Paříž - Francie vyslala do syrskou vládou kontrolované východní Ghúty nedaleko Damašku humanitární…

Britská muzea chtějí nafukovací karikaturu Trumpa

21.07.2018 06:35 Londýn - Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama