Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku, region ale chce hlasovat o nezávislosti

Barcelona – Jihošpanělský region Katalánsko od centrální vlády do roku 2020 dostane 4,2 miliardy eur, tedy asi 113 miliard korun na rozvoj infrastruktury. Katalánsko už před třemi lety pořádalo referendum o nezávislosti a chystá se zorganizovat druhé.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Barcelona, Španělsko

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes tyto finance slíbil na konferenci v Barceloně. „Zavazujeme se k investici 4,2 miliardy eur do infrastruktury, do dopravy a bydlení v období od letoška do roku 2020," řekl Rajoy.

Z této sumy má být 1,8 miliardy eur určeno na síť příměstských vlaků, do níž mají být podle Rajoye do roku 2025 investovány celkem čtyři miliardy eur.

Katalánský premiér Carles Puigdemont na konferenci nebyl. Podle AFP je v USA, kde obhajuje záměr uspořádat v září nové referendum o nezávislosti se svolením španělské vlády nebo bez něj. Rajoy na toto téma odmítá jednat a dnes řekl, že nyní, kdy Španělsko překonalo hospodářskou krizi, je možné „nabídnout investice do nezbytné infrastruktury".

Referendum katalánská vláda chystá na základě předloňského rozhodnutí parlamentu. Schválil totiž rezoluci, která referendum požaduje. Španělský ústavní soud ji ale zrušil.

Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že to odporuje španělské ústavě. Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení od Španělska rozděleni zhruba půl napůl.

Při nezávazném hlasování v roce 2014 se pro nezávislost sice vyslovilo asi 80 procent hlasujících, avšak pouze při čtyřicetiprocentní účasti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Brit, který se přiotrávil novičokem, byl propuštěn z nemocnice

20.07.2018 19:14 Londýn - Brit, který se přiotrávil nervově paralytickou látkou novičok, byl dnes propuštěn z…

Brit, který chtěl útočit u parlamentu, dostal doživotí

20.07.2018 18:07 Londýn - Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama