Chudí Francouzi a muslimové socialistům nevěří. Volí raději Macrona

Paříž - Na předměstích Paříže žije převážně několik generací muslimských přistěhovalců. Ačkoliv po nedávných nepokojích spojených s protesty proti policejní brutalitě vládne před prezidentskými volbami klid, lidé netají své rozčarování ze současné politické situace.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Francie

Chudí lidé přestali být tradiční baštou socialistů, kterým už nevěří, a doufají, že něco nového a pozitivního přinese centrista Emmanuel Macron, který oslovuje hlavně mladé, případně levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který má sympatie většiny voličů, když jde o jeho záměr zatočit s bohatými a například zmrazit platy manažerů.

"Socialistická strana je mrtvá. Byl jsem celý život socialistou, ale do konce života už jim svůj hlas nedám," řekl ČTK muž sedící v hloučku důchodců, kteří si předtím mezi sebou povídali arabsky, což je většinový jazyk v oblasti departementu Seine-Saint Denis hraničícím s metropolí.

Zklamání vyplývá z toho, že se v tomto století pravicová a levicová politika prý slily v jednu. Po pravicovém prezidentovi Nicolasovi Sarkozym nastoupil socialista François Hollande, který prakticky neudělal nic, čím by postavení svých podporovatelů změnil. Minimální výše mzdy či sociální dávky zamrzly, či pokud se někam posunuly, hravě je dávno dopředu předehnala inflace.

Socialistický kandidát Benoit Hamon, který patří k levému křídlu, důvěru nevzbuzuje. "Rozdával by rád, ale neřekl, kde na to bude brát," vysvětluje muž, kterému táhne už na sedmdesát a který se do Francie odstěhoval z Alžírska za vlády generála Charlese de Gaulla na přelomu 50. a 60. let.

"Celá společnost a i my už na tradiční soupeření pravice a levice nevěříme. Hledáme něco nového. A taky naději pro dnešní mladé. Myslím si, a souhlasí se mnou členové rodiny i kamarádi kolem, že takovou nadějí nyní je Macron," pokračuje důchodce. "Líbí se mi jeho odpovědi na všechny otázky, vypadá to, že to má v hlavě srovnané," dodává.

Muž sedící naproti přikyvuje a dodává, že kdyby čirou náhodou neprošel do druhého kola, museli by doufat, že uspěje levicový politik Mélenchon, který se před lety sám rozešel se socialisty. Sympatický je razantními plány jak postihnout bohaté, kteří se pořád nějak šikovně vyhýbají a nechávají veškerou zátěž na střední třídě. Jeho protievropskou rétoriku prý není nutné brát příliš vážně, protože by nebyl připraven překonávat hranice, které by představovaly finanční zkázu pro pracující vrstvy.

Hlasování pro Fillona nepřipadá pro obyvatele Aubervilliers v úvahu, za Sarkozyho byl pět let premiérem a moc toho prý neudělal. Proč by mu měli věřit nyní? O vůdkyni nacionalistů Marine Le Penové je pak podle nich darmo hovořit vzhledem k jejím ne úplně pozitivním postojům k muslimské menšině.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orbán zpucoval západní státy EU: Vy máte masy migrantů, V4 chrání kulturu…

24.06.2018 21:58 Aktualizováno Bratislava - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Bratislavě debatoval se svým slovenským…

Itálie navrhla rázné řešení migrace. Bude protiuprchlické Česko potrestáno?

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Brusel - V Bruselu se dnes konal minisummit EU o uprchlické krizi. Itálie jeho účastníkům…

230 migrantů ponecháno moři na pospas, loď Lifeline žádný stát nechce

24.06.2018 21:32 Aktualizováno Řím/Madrid - Loď Lifeline s přibližně 230 migranty na palubě dál čelí blokádě ze strany Itálie i…

Merkelová po minisummitu: Migranti si nebudou vybírat, kde chtějí azyl.…

24.06.2018 21:17 Aktualizováno Brusel - V Bruselu skončil minisummit k migraci, kolem kterého bylo pozdvižení v celé EU. Německá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama