Obama prolomil mlčení. Koho by si přál v Elysejském paláci?

Washington - Barack Obama prolomil mlčení po odchodu z prezidentského úřadu. V Chicagu varoval před ohrožením demokracie. Přátelsky podpořil Emmanuela Macrona v jeho kandidatuře.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Barack Obama, prezident USA

Po tříměsíční odmlce se v pondělí bývalý americký prezident opět objevil na veřejnosti. Účastnil se debaty se studenty chicagské university a s mladými představiteli občanské společnosti. Ty varoval před hrozbou, které čelí americká demokracie.

„Demokracie může selhat, když se o ní přestaneme bát!“ zaznělo z jeho úst a dodal: „Naše demokracie je ohrožena, jakmile ji považujeme za zajištěnou.“. Volba místa, kde své varování přednesl, zřejmě nebude náhodná, neboť právě v Chicagu pronesl Obama svůj rozlučkový projev ještě co by prezident.

Francouzská média rovněž informují o telefonátu mezi Obamou a středovým kandidátem na post prezidenta ve Francii, Emmanuelem Macronem. Účelem telefonátu bylo popřát Macronovi hodně štěstí v nadcházejících volbách a zdůraznit jejich význam. Obama tím chtěl též vyjádřit svou hlubokou náklonost k Francii, kterou považuje za významného spojence.

Během hovoru se mluvilo též o budoucnosti Evropy a hodnotách, k nimž se oba přiklánějí. Mluvčí Baracka Obamy odmítá, že by předmětem rozhovoru bylo vyjádření podpory jednomu z kandidátů, podle jeho slov se jednalo pouze o přátelský akt.

Obama však není první z bývalé americké administrativy, kdo se před francouzskými prezidentskými volbami objevil v blízkosti Macrona. Minulý měsíc se s ním v Paříži sešel i bývalý ministr zahraničí John Kerry. Spolu mluvili o bezpečnosti, terorismu a životním prostředí.

Podporu ze zahraničí mu ovšem vyjádřil například i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Zdá se, že klíčový spojenci Francie mají jasno v tom, kdo by měl usednout v Elysejském paláci, jestli však stejné přání mají i Francouzi se uvidí teprve tuto neděli, případně 7. května ve druhém kole.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová vyhrožuje stranickým rebelům předčasnými volbami

18.07.2018 10:38 Londýn - Premiérka Theresa Mayová před úterním hlasováním o dodatku k zákonu o obchodních aspektech…

Konec masa ze zvířat. Do restaurací se začne dostávat uměle vyrobené

18.07.2018 08:10 Amsterodam - Nizozemská společnost Mosa Meat před pěti lety představila jako první na světě…

Soud propustí Slovenku Rezešovou odsouzenou na devět let za nehodu

18.07.2018 07:54 Košice (Slovensko) - Soud v Maďarsku souhlasil s žádostí o podmínečné propuštění Slovenky Evy…

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama