Příprava na válku: Světové výdaje na armádu dramaticky rostou. Které země utrácí nejvíce?

Stockholm – Kvůli napětí vyvolanému jadernými testy Severní Koreje se stále častěji spekuluje o tom, co by se stalo, kdyby vypukla válka. Problémy ale stále trvají také třeba v Sýrii. A to je jen malý zlomek problémů, se kterými se světové společenství potýká. I proto vás asi nepřekvapí, že vojenské výdaje zemí neustále rostou.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie

Celkové světové vojenské výdaje v roce 2016 vzrostly na 1,686 bilionů dolarů, což představuje nárůst o 0,4 procenta od roku 2015. Ukazují to nové údaje Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI). Vojenské výdaje v Severní Americe zaznamenaly první meziroční nárůst od roku 2010, zatímco výdaje západní Evropy rostou již druhý rok po sobě

USA
Spojené státy jsou i nadále zemí s nejvyššími ročními vojenskými výdaji na celém světě. Americké vojenské výdaje vzrostly o 1,7 procent mezi roky 2015 a 2016 na částku 611 miliard dolarů. To je ohromujících 36 procent všech celosvětových útrat a téměř trojnásobek částky, kterou vynakládá Čína, kde byl také zaznamenán první nárůst po pěti po sobě jdoucích letech poklesu. Přesto jsou americké výdaje stále o 20 procent nižší než v době jejich vrcholu v roce 2010.


Čína
Velká mezera odděluje první Spojené státy a druhou Čínu. V roce 2016 se zvýšily finance určené na armádu nejlidnatější země světa o 5,4 procenta na 215 miliard dolarů, jde ale o mnohem nižší tempo růstu než v předchozích letech. 

Rusko
Rusko zvýšilo své výdaje o 5,9 procenta v roce 2016 na 69,2 miliard dolarů a stalo se tak třetím největším „hýřilem“. Jde o 4,1 procent celosvětových výdajů a ohromující nárůst o 87 procent od roku 2007.

Saudská Arábie 
Pokles cen ropy v zemích vyvážejících ropu od roku 2014 vedl k „podstatnému snížení vojenských výdajů“. Saúdská Arábie je samozřejmě jedním z předních poskytovatelů ropy na světě a tak musela učinit významné škrty ve svém vojenském rozpočtu. V roce 2015 byla v žebříčku třetí, teď klesla na místo čtvrté. Konkrétně výdaje v roce 2016 klesly o 30 procent na 63,7 miliard dolarů, a to navzdory zapojení země do regionálních válek.

Indie 
Indie utratila 55,9 miliard dolarů, tedy 3,3 procent z celkových výdajů na armádu na světě. Je pravděpodobné, že tyto výdaje souvisí s probíhajícími separatistických konflikty v Kašmíru. Řečí čísel - vojenské výdaje Indie vzrostly o 8,5 procenta v roce 2016.

Francie
Přes obrovský rozdíl ve velikosti a počtu obyvatel, Francie utratila skoro stejně jako Indie - 55,7 miliard dolarů, tedy 3,3 procenta globálních výdajů.

Spojené království
V celosvětovém měřítku je Británie spíše malou zemí, přesto má velké vojenské výdaje - 48,3 miliardy korun. Nicméně i tak se oproti roku 2015 v žebříčku propadla z 6. na 7. místo, což je z velké míry možno připsat devalvaci libry po referendu. To znamená, že se Velké Británii nepodařilo dosáhnout plánovaného zvýšení vojenských výdajů, jak bylo oznámeno v roce 2015.

Japonsko
Japonské vojenské výdaje zůstávají vysoké. Konkrétně jde o 46,1 miliard dolarů, nebo 2,7 procenta globálního podílu. To by mohlo souviset s pokračujícím napětím mezi Japonskem a Čínou a pohledávkami ve Východočínském moři.

Německo
Především díky úsilí kancléřky Merkelové Německo zvýšilo výdaje v roce 2016 o 2,9 procenta na 41,1 miliard dolarů, tedy 2,4 procenta všech světových výdajů.

Jižní Korea
Napětí na Korejském poloostrově a hrozby ze Severní Koreje vedly k významnému nárůstu vojenských výdajů Soulu. Jihokorejské výdaje nyní činí 36,8 miliard dolarů, nebo 2,2 procenta.

Itálie 
Itálie zvýšila své výdaje o 11 procent, čímž dosáhla výše 27,9 miliard dolarů, nebo 1,7 procenta. Zpráva tato čísla připisuje italské podpoře tamního průmyslu a financování domácích zbrojařských zakázek.

Austrálie
S ohledem na relativně malou velikost populace v Austrálii se může zdát podíl 1,5 procenta v globálním výdajích jako značný. Vojenské výdaje země se od roku 2015 zvýšily o 5,1 procenta, australský rozpočet nyní činí 24,6 miliard dolarů.

Brazílie
Brazílii trápí zhoršující se recese, která vedla ke snižování vojenského rozpočtu o více než 7 procent na 23,7 miliard dolarů. Nicméně i tak jde o 1,4 procent z celkových globálních výdajů.

Spojené arabské emiráty
Současné údaje jsou založené pouze na odhadu, protože nejsou k dispozici žádné údaje pro roky 2015 a 2016. Nicméně v roce 2014 byly SAE země s druhým největším vojenským rozpočtem na Středním východě.

Izrael
Výdaje Izraele se od roku 2007 zvýšily o téměř 10 procent. Nyní činí asi 18 miliard dolarů, nebo 1,1 procenta globálního výdajů.

SIPRI sleduje vývoj v oblasti vojenských výdajů na celém světě a poskytuje nejúplnější, konzistentní a rozsáhlý zdroj dat o vojenských výdajích. Vojenské výdaje přitom zahrnují všechny vládní výdaje na současné vojenské síly a aktivity, včetně platů a prémií, provozních nákladů, nákupu zbraní a zařízení, vojenské výstavby, výzkumu a vývoje, a ústřední státní správy, velení a podpory. 

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němci jsou nabroušení na Merkelovou. Posiluje protiuprchlická AfD, ukázal…

24.06.2018 16:21 Berlín - Pokud by se v Německu nyní konaly volby, dostala by vládní koalice CDU/CSU 31 procent…

Na minisummitu k migraci to vře: Dohoda bude složitá, připouští Merkelová.…

24.06.2018 16:12 Aktualizováno Brusel - V Bruselu dnes začala minisummit EU. Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu na…

"Supersummit" Putin-Trump se čeká 15. července ve Vídni, píše rakouský…

24.06.2018 15:33 Vídeň - Rakouský list Kronen Zeitung dnes napsal, že se schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina…

Bavorská pohraniční policie? Nové komando terčem kritiky, prý rozdmýchává…

24.06.2018 10:29 Mnichov - Chystané zřízení pohraniční policie v Bavorsku vyvolalo rozpory mezi politiky. Zatímco…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama