Reforma EU? Debata europoslanců se zvrhla, Farage nadával Junckerovi

Štrasburk - V Evropském parlamentu se dnes vedla další debata o budoucnosti unie, přítomni byli předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropské komse Jean-Claude Juncker. Mimo jiné zaznělo, aby se kvůli brexitu nezapomínalo na jiné a stejně podstatné věci.

Přidejte svůj názor

Nigel Farage v Evropském parlamentu hovoří s Jean-Claude Junckerem.

Tusk dnes zopakoval, že Evropská unie bude jednat s Británií o budoucích vztazích až v případě "dostatečného pokroku" v rozhovorech o odluce. Londýn musí ctít všechny své finanční závazky, zdůraznil Tusk. Zopakoval i další dvě priority jednání: zajištění práv občanů EU v Británii a ochranu míru v Severním Irsku.

Juncker zdůraznil, že EU se nyní nesmí soustředit jen na brexit, ale pozornost musí věnovat i vlastní reformě. Svůj projev tentokrát pronesl ve všech třech "nejdůležitějších jazycích EU", tedy v němčině, francouzštině i angličtině.

Na nutnosti soustředit se i na budoucnost spolupráce evropské sedmadvacítky po odchodu Británie z EU upozornili také zástupci hlavních parlamentních frakcí včetně předsedy té nejsilnější, lidovce Manfreda Webera, který ve svém projevu tvrdě kritizoval Nigela Farage, bývalého předsedu Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Označil ho za zbabělého. "V učebnicích dějepisu bude Farage jedou zobrazován jako někdo, kdo těžce poškodil vlastní zemi," uvedl Weber.

Farage naopak kritizoval Junckera. Řekl o něm, že se snaží Brity zastrašovat a že tato snaha nefunguje. Požadavky na plnění finančních závazků Británie označil europoslanec za vydírání. "Možná jste před dvěma lety zničili řeckou demokracii, s námi se vám to ale nepovede," uvedl Farage.

Místopředseda Evropský konzervativců a reformistů Notis Marias varoval před trestáním Británie. Protievropské nálady podle něj rostou i v jiných částech unie a EU by na ně měla reagovat a reformovat se.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stanou se jaderné zbraně mokrým snem světových despotů? Žijeme pořád v…

18.07.2018 06:00 Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové…

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte chce Babišovi v Římě osobně…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama