Německo připravilo "Marshallův plán" pro západní Balkán

Berlín/Bělehrad - Podle bělehradského listu Večernje chce Německo kompenzovat západními Balkánu dlouhé čekání na vstup do Evropské unie. Berlín pro region připravil hospodářský plán. Například by nové dálnice spojily Srbsko s Bosnou a Hercegovinou nebo Bělehrad s Tiranou přes Prištinu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Berlín, ilustrační foto

Německo podle diplomatických zdrojů připravilo "miniMarshallův plán" pro Balkán, který by v příštích několika letech pozvedl ekonomiku regionu. Návrhem by se měla zabývat Evropská rada v Bruselu, která by po jeho schválení vytvořila zvláštní fond pro balkánské země.

Peníze na realizaci plánu s názvem "Berlín plus" by měly mimo jiné poskytnout členové Evropského hospodářského prostoru (EHP), jehož součástí jsou všechny členské státy EU, Island, Lichtenštejnsko a Norsko, a státy patřící k Evropskému sdružení volného obchodu (EFTA), ke kterému kromě již uvedených patří také Švýcarsko.

Ačkoli výše částek na projekt ještě nejsou známy, vzhledem k jeho objemu by měly být značné. Záměrem je totiž vytvořit z regionu během několika let atraktivní hospodářské prostředí. Projekt by mohl financovat i vznik nových firem.

EU by díky "Berlínu plus" mohla získat i kvalifikovanou pracovní sílu a technologicky vyspělý region, který se přibližuje svým západním partnerům.

Záměrem Berlína je také prostřednictvím projektu překlenout nejisté období několika příštích let, v nichž EU tísněná řadou krizí nemá v úmyslu pokračovat v rozšiřování. Silným motivem k aktivaci plánu je také snížit napětí v regionu.

Témata: Německo | srbsko | EU | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: V Janově se zřítila část dálničního mostu, desítky mrtvých

14.08.2018 20:10 Aktualizováno Na frekventované dálnici A10 v italském Janově se dnes před polednem zřítil asi stometrový úsek…

Z mostu v Janově spadl i kamion z Prahy. Řidič je potlučený, ale žije

14.08.2018 20:08 Aktualizováno Janov (Itálie)/Praha – Na mostě, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, byl také kamion…

Blízko Česka vzniknou další záchytná centra pro migranty? Po Bavorsku je…

14.08.2018 20:00 Drážďany - Záchytná centra pro migranty chce vytvořit další německá spolková země sousedící s…

Příčina zřícení mostu v Janově? Provozovatel vinu odmítá, nedávné kontroly…

14.08.2018 19:43 Janov (Itálie) - Příčina zřícení části mostu v Janově zatím není známa. Firma, která most provozuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama