Slovensko v jádru EU? Projekt vícerychlostní Evropy rozhádal politiky

Bratislava - Projekt takzvané vícerychlostní Evropy rozděluje slovenské politiky. Premiér Robert Fico prosazuje myšlenku účasti Slovenska v jádru EU, nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS) se k tomu ale postavila odmítavě.

Přidejte svůj názor

Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).

"Pokud se stůj co stůj přidáme do jakési pochybné první ligy, bude to znamenat, že budeme muset přijímat migranty ve velkém počtu a s tím bude růst hrozba terorismu. Je třeba jasně říci, že toto nechceme," míní šéf SaS a europoslanec Richard Sulík.

Slovensko by podle něj v případě zapojení do užší spolupráce s Německem, Francií a dalšími zeměmi, které se hlásí k myšlence prohloubení integrace, zpomalilo tempo dobíhání životní úrovně těchto států, a to z důvodu očekávané ztráty nynější výhody v podobě nižších daní.

SaS je po Ficově straně Směr-sociální demokracie podle průzkumů veřejného mínění druhou nejpopulárnější stranou na Slovensku a ve slovenské sněmovně má druhý nejvyšší počet poslanců.

Fico v minulosti opakovaně uvedl, že Slovensko ekonomicky těží z členství v EU a že výrazná většina veřejných investic v zemi je financována z unijních fondů. Ficova předchozí jednobarevná vláda ale odmítla přijímat uprchlíky na základě povinných kvót a jejich zavedení rozhodnutím většiny členských států evropské osmadvacítky napadla u unijního soudu.

Na Slovensku proti členství země v EU z parlamentních stran otevřeně vystupuje pouze krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Podle nedávného průzkumu se zhruba tři pětiny Slováků vyslovily pro setrvání země v EU.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Brit, který se přiotrávil novičokem, byl propuštěn z nemocnice

20.07.2018 19:14 Londýn - Brit, který se přiotrávil nervově paralytickou látkou novičok, byl dnes propuštěn z…

Brit, který chtěl útočit u parlamentu, dostal doživotí

20.07.2018 18:07 Londýn - Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama