Estonsko převezme předsednictví v EU, chce naplnění migračních kvót

Tallinn - 1. července se předsednictví v EU ujme Estonsko. Premiér pobalstké země Jüri Ratas se domnívá, že evropské země musí naplnit rozhodnutí o uprchlických kvótách. Estonsko nedávno pochválila německá kancléřka Angela Merkelová.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Jüri Ratas, premiér Estonska

Evropská komise nedávno zahájila řízení vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli tomu, že nenaplňují kvóty na přerozdělování uprchlíků, které unijní ministři vnitra schválili v roce 2015.

"Toto ujednání se musí dodržet," je přesvědčen Ratas. "Když si každá země bude dělat, co se jí zalíbí, pak už nebude žádná EU. Solidarita je velmi důležitá. Estonsko také přijalo uprchlíky z Turecka a Řecka," poznamenal v rozhovoru s německým deníkem Die Welt.

Merkelová je toho názoru, že Evropská komise vůči trojici středoevropských zemí postupuje tak, jak musí. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že ani estonské předsednictví osmadvacítce zázraky v migrační politice nepřinese.

Česká republika nyní odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle nedávného vyjádření ministra vnitra Milana Chovance nepřijme. 

"Nebudeme na tom nic měnit," řekl dnes šéf diplomace Lubomír Zaorálek. Podle něj se státy unie na opatřeních ohledně uprchlíků musejí dohodnout, nikoli se lámat.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU chce oddělit ekonomické migranty už v Africe, zřídí "vyloďovací…

19.06.2018 14:08 Brusel - Evropská unie chce oddělovat uprchlíky uplatňující nárok na azyl v unii od ekonomických…

Migranti udělali ze Švédska zemi násilí? Po střelbě v Malmö zemřeli tři…

19.06.2018 12:10 Aktualizováno Malmö - Po pondělní střelbě v centru města Malmö na jihu Švédska zemřeli tři lidé. Zraněny jsou tři…

Co říkají uprchlíci na Seehoferův přísnější migrační plán? Novináři je…

19.06.2018 11:58 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer se dostali do…

V Berlíně soudí Syřana, který napadl mladíka s jarmulkou. Útok vyvolal…

19.06.2018 11:21 Berlín - V Berlíně začal soud s 19letým Syřanem, který v dubnu v městské části Prenzlauer Berg…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama