Muslimka založila v Německu liberální mešitu, teď jí vyhrožují smrtí. Může za to Erdogan, tvrdí žena

Berlín – Zakladatelka nové liberální mešity v německém Berlíně je pod nepřetržitou policejní ochranou, protože obdržela více než 100 výhrůžek smrtí. Informuje o tom deník Kroner Zeitung.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Muslimové, islám

Právnička Seyran Atesová v německé metropoli založila na začátku tohoto liberální mešitu Ibn Ruschd-Goethe. Atesová je kurdská muslimka narozená v Turecku, která kritizuje vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle jejich slov ji teď Erdoganovi fanoušci každý den vyhrožují smrtí.

Diyanet - Úřad pro náboženské záležitosti, který představuje náboženskou autoritu turecké vlády, okamžitě napadl Atesovou a její mešitu. Obvinil její zakladatelku, že má blízké vztahy s duchovním Fethullahem Gulenem, kterého Turecko viní z pokusu o puč.

Právě kvůli kritice Diyanetu se mešitě celá řada muslimů obloukem vyhýbá. A Atesová čelí výhrůžkám, kvůli kterým ji musí hlídat policisté. „Na sociálních médiích jsem dostala kvůli zřízení mešity tolik výhrůžek, že Národní kriminální úřad dospěl k názoru, že musím být celý den pod ochranou,“ přiznala právnička.

Sám Erdogan o mešitě údajně prohlásil, že by měla být co nejdříve uzavřena. „To opět ukazuje dětského ducha Erdogana, který nikdy nepochopil demokracii a nikdy ji ani pochopit nechtěl. Erdogan neuznává osobní svobody,“ udeřila na něj Atesová.

Věří také, že turecká vláda chce mešitu uzavřít kvůli její liberální interpretaci islámu i napojení na Gullena. Jde o jedinou mešitu v Německu, která je otevřena sunnitům i šíitům. Navíc se tam mohou modlit muži a ženy v jedné místnosti a navíc tam ženy nemusí nosit šátky.

Loni po nezdařeném pokusu o puč mnozí členové Gullenova hnutí a kurdské opozice uvedli, že čelí nárůstu násilí ze strany tureckých nacionalistů. Skutečnou hrozbu pak představuje skupina známá jako Šedí vlci, která napadá Erdoganovy odpůrce v Německu a která se také několikrát násilně střetla s Kurdy.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn si krutě vystřelil ze Zemana. Pověsil obří rudé trenky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Londýn/Praha - Obří rudé trenýrky odkazující na politický happening skupiny Ztohoven na Pražském…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, jestli je čeho se bát

21.07.2018 22:27 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Vlak srazil v Řecku tři migranty, dva zemřeli

21.07.2018 22:26 Atény - V severovýchodním Řecku blízko hranice s Tureckem přišli dva migranti o život poté, co je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama