Češi v Řecku jsou v pořádku. Cestovní kanceláře v noci některé evakuovaly

Atheny/Praha – Zemětřesení na řeckém Kosu si již vyžádalo dvě oběti a desítky zraněných. Čeští turisté jsou však prý v pořádku a z hotelů byli evakuováni už v noci.Mnoho Čechů si však dovolenou na Kosu asi rozmyslí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zemětřesení, ilustrační foto

V noci na pátek 21. července postihlo řecký ostrov Kos zemětřesení o síle 6,7 stupně. Zemětřesení způsobilo množství škod a mnoho lidí na ostrově bylo zraněno, podle úřadů dva lidé zemřeli. Otřesy však prý byly cítit i na Rhodosu a dalších místech.

„Situaci českých občanů samozřejmě řešíme přes zahraniční ambasády,“ uvedla pro EuroZprávy.cz Irena Valentová, mluvčí Ministerstva zahraničí. „Podle našich údajů zemřeli dva zahraniční turisté a mezi zraněnými je pět turistů,“ dodala. Podle Valentové se však nejedná o české turisty.

Cestovní kanceláře situaci sledují a snaží se zajistit bezpečnost turistů. „Některé turisty jsme evakuovali už v noci, když v některých hotelech začaly praskat stěny. Nyní čekáme, jestli budou hotely podle statiků bezpečné,“ vysvětlil serveru EuroZprávy.cz Jan Papež, tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří.

Zraněných jsou potvrzené desítky. „Situace se nadále vyvíjí a ještě nevíme, kolik jich je přesně,“ komentovala Valentová. „Ještě odklízí trosky a neví se, kolik těch zraněných je. Přesnější čísla získáme později,“ prohlásil Papež.

Podle serveru The Guardian turisté cítili zemětřesení kilometry od centra v Bodrumu. Kristian Stevens, který se nacházel 100 kilometrů od Bodrumu, se svěřil, že se budova začala „třást jako želé". Sophie Wild byla v Altinkumu, 750 kilomettrů od Bodrumu. „Mysleli jsme si, že se na nás budova zřítí," svěřila se serveru The Guardian.

Situace se nelíbí českým turistům, kteří do oblasti měli v blízké době jet. Cestovním kancelářím volají s množstvím otázek. „Ptají se, jaká je situace. Pokud budou chtít svoje zájezdy zrušit nebo přesunout na jindy, kanceláře to budou řešit individuálně,“ ujasnil Papež. Možnost přesunu dovolené na bezpečnější místo nebo v bezpečnějším období však prý je.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská policie identifikovala pachatele útoku na Skripala, píše agentura

19.07.2018 08:19 Londýn - Britská policie podle médii identifikovala osoby odpovědné za útok novičokem na bývalého…

Hvězda NBA zachraňuje migranty ve Středomoří, nechce je nechat napospas…

19.07.2018 08:06 Barcelona - Do záchrany uprchlíků ve Středomoří se pustil i basketbalista Marc Gasol. Podílel se…

Tohle myslí Rakousko vážně? Po uprchlících pořádně naštvalo muslimy a židy

18.07.2018 22:50 Aktualizováno Vídeň - Muslimové a židé se bouří proti návrhu, který přednesl dolnorakouský ministr Gottfried…

Loď těžební společnosti zachránila 40 uprchlíků, teď je nemá kde vylodit

18.07.2018 22:04 Řím - Loď Sarost 5 tuniské těžební společnosti Miskar, která minulý týden zachránila na moři 40…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama