Sestřelení letu MH17: Viníkem katastrofy je Ukrajina, tvrdí právník zastupující pozůstalé

Berlín – Od sestřelení letu Malaysia Airlines MH17 nad Ukrajinou uplynuly už tři roky. Boeing 777 byl sestřelen 17. července 2014 v Doněcké oblasti raketou protiletadlového raketového kompletu Buk. Dne 28. září 2016 mezinárodní vyšetřovací komise oznámila, že stroj byl sestřelen raketou odpálenou z území ovládaného proruskými separatisty. Raketový systém byl přivezen z Ruska a tam se po odpalu navrátil. Advokát zastupující rodiny pozůstalých přesto viní Ukrajinu.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Tědně před výbuchem.

Právník Elmar Giemulla, který je známým specialistou v oblasti leteckého práva, po nehodě podal jménem skupiny německých občanů na Ukrajinu žalobu, kterou zkoumá Evropský soud pro lidská práva. V rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti Giemulla vysvětlil, proč považuje Ukrajinu zodpovědnou za tragédii z roku 2014 a to bez ohledu na to, čí raketa sestřelila letadlo. 

Podle něj žaloba není založena na tom, které straně patřil Buk, kdo ho obsluhoval a komu tedy bude připsána vina. „Jsem přesvědčen, že Ukrajina nesplnila povinnosti v zajištění bezpečnosti svého vzdušného prostoru,“ vysvětluje. Poukazuje na to, že ukrajinská vláda v době sestřelení letadla neovládala východ země, kde panovaly boje.

„Vláda věděla, že mají povstalci mnohem silnější zbraně, než jsou přenosné protiletadlové raketové systémy. Navíc věděli, že několik dní před touto katastrofou bylo nad oblastí ve velké výšce sestřeleno ukrajinské vojenské dopravní letadlo. Ale místo toho, aby kompletně uzavřeli vzdušný prostor v tomto regionu, Ukrajina ho uzavřela pouze do té výšky, ve které se pohybují civilní letadla,“ uvedl s tím, že ukrajinská vláda jednoduše zavřela oči před nebezpečím a neodvrátila katastrofu, i když to bylo v jejich silách.

Giemulla dodal, že zastupuje tři německé rodiny - matku, která ztratila svou dospělou dceru, dvě dospělé děti, které ztratily otce, a mladého muže, kterému zemřela matka. I oni si podle něj myslí, že na vině za smrt jejich blízkých je Ukrajina.

Vstupte do diskuze (89)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je islamizace Evropy reálná? Statistika jasně ukázala, čeho se máme bát

21.07.2018 07:00 Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Britská muzea chtějí nafukovací karikaturu Trumpa

21.07.2018 06:35 Londýn - Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama