Portugalci čelili několika tragédiím, vláda zatím vše ustála. Vaz ji může zlomit sestavování rozpočtu

Lisabon - Socialistická vláda Antónia Costy překonala katastrofické požáry i ponižující krádež z tamní vojenské základny. Voliči se od vládní strany neodklonili, ba naopak. Klíčové pro udržení levicové vlády bude sestavení rozpočtu na další rok a komunální volby.

Přidejte svůj názor

Belém v Lisabonu, Portugalsko

Po téměř deseti letech recese a ekonomické stagnace Portugalsko zažívalo relativně klidné časy. Podle serveru Politico se ale následně vše pokazilo. V červnu v Portugalsku skončila úsporná opatření, která zavedla v reakci na ekonomickou krizi v zemi a v eurozóně Evropská unie. Ihned nato se centrální částí země prohnaly smrtící požáry, které si vyžádaly na 64 mrtvých. 

"Portugalským lidem otřásla největší katastrofa za poslední desítky let," pronesl premiér António Costa ve své zprávě o národu před parlamentem. "Ani ne za 24 hodin jsme přešli z úlevy k turbulenci, od uspokojení až po zděšení," dodal. Požáry ale nebyly tím jediným, s čím si Costova vláda musela poradit. 

Portugalsko se může pochlubit fotbalem, hudbou a generálním tajemníkem OSN

Ale nálada v zemi nebyla po celou dobu špatná, Portugalci se stali evropskými fotbalovými šampiony loni v létě, letos následovalo jejich vítězství v soutěži Eurovision Song Contest a malý národ se také od ledna letošního roku může pyšnit generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Po výše zmíněných požárech ale následně zemi zasáhla další rána, když došlo k vloupání do vojenské základy severně od Lisabonu. Skupinka lupičů měla zcizit 44 protitankových raketových zbraní, 150 ručních granátů a 264 výbušnin spolu se stovkami kusů munice. 

Podle spekulací mělo jít o zbraně určené pro účely mezinárodního terorismu nebo organizovaného gangu. Pro Portugalsko to znamenalo ponížení na mezinárodní scéně a hlavně podkopání důvěry ze strany spojenců z NATO.

"Zpochybňuje to prestiž Portugalska, prestiž ozbrojených sil, autoritu státu a bezpečnost portugalského lidu," uvedl prezident Marcelo Rebel de Sousa v reakci na krádež z prostor základny. "Požaduji řádné prošetření celé věci. Je třeba ho udělat bez ohledu na to, koho postihne, nikdo není imunní," dodal.

Premiér ustál všechny výzvy po jeho odvolání

Premiér v reakci na incident musel čelit volání po rezignaci jeho socialistické vlády. Zároveň se rozhádal celý parlament, kdy se socialisté (PS) a středopravá opozice hádala, kdo může za snížení obranného rozpočtu, které mohlo způsobit zanedbání systému dohledu ve vojenských objektech Portugalska. Řešily se i nedostatky infrastrukturní a komunikační, které mimo jiné mohly stát za úmrtími některých občanů při velkých požárech. 

Costa zažil "grilování" i kvůli tomu, že si odjel na dovolenou na španělské Baleáry. "Když se přitíží, tahle vláda zmizí. Panuje zde nedostatek vedení a nedostatek důvěry," hodnotil situaci vůdce opozice Pedro Passos Coelho (PSD). Premiér nicméně všechny výpady ustál, neodvolal ani své ministry vnitra a obrany. Čáru přes rozpočet mu však udělali tři ministerští tajemníci, kteří pod nátlakem rezignovali.

Státní zastupitelství totiž bylo připraveno je začít vyšetřovat kvůli peněžním machinacím v souvislosti s evropským fotbalovým šampionátem ve Francii. Tři státní tajemníci - pro daňové záležitosti, průmysl a zahraničí - přijali vstupenky na fotbalové mistrovství Euro 2016, které byly hrazeny energetickou společností Galp.

I toto socialisté ustáli a lidem tvrdili, za požáry a loupeží mohla  úsporná opatření politiky předchozí vlády vedené Passosem Coelhem. A lidé jim uvěřili. Popularita Costovy vlády je stále na slušných číslech. Costa je zároveň hodnocen jako nejoblíbenější lídr politické strany s podporou 48,9 procent podle průzkumu, který zveřejnil týdeník Expresso. Opoziční Coelho dosahuje obliby kolem 39 procent. Podobné je to se stranickými preferencemi, kdy vládní PS dokonce posílila.

Zkouškou ohněm bude sestavení rozpočtu a komunální volby 

Voliči se nepřesunuli ani ke krajně levicovým koaličním partnerům Costy. Portugalští komunisté (PCP) se těší podpoře 7,6 procenta a strana Levý blok (BE) 8,4 procent. Obě strany tak zaznamenávají neustálý pokles už od října 2015. 

"Zatím jsme nezaznamenali žádný skutečně podstatný dopad na volby, ale zlomový bod by se mohl projevit v dlouhodobém horizontu," uvedl André Azevedo Alves, politický expert na Lisabonské katolické univerzitě v Portugalsku a St. Mary's University v Londýně. "Tragický rozsah požárů a způsob loupeže v Tancose se odrází na státních institucích a může mít korozivní účinek," dodal. "Doteď se zdálo, že se pod touto vládou všechno dařilo, byly jsme nad očekávání, teď se věci zhoršily víc, než se čekalo," doplňuje. 

Costa a jeho PS teď projdou zkouškou ohněm. Portugalsko totiž čekají komunální volby ohlášené na 1. říjen. Strana musí zároveň vyjednat podobu rozpočtu na příští rok společně se svými koaličními partnery. Nejlevicovější členové vlády žádají ústupky a není jasné, zda se podaří dosáhnout kompromisu. Země se tak tak dostala z hospodářského sevření a Levý blok požaduje daňové úlevy pro osoby s nízkým příjmem, snížení důchodového věku a více peněz pro státní úředníky, na důchody a veřejné služby.

Co se týče komunálních voleb, v nich Costa doufá v navýšení počtu vítězných municipalit. PS se chce zaměřit zejména na hlavní město, kde Costa působil jako starosta do roku 2015.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soustrast Itálii vyjádřili po zřícení mostu Merkelová, Tusk či Jubncker.…

14.08.2018 18:05 Brusel/Praha - Po zřícení dálničního mostu v Janově vyjádřila pozůstalým obětí a Itálii soustrast…

Bože, ach, můj bože. Bylo to jako apokalypsa, říkají svědci. Zřícený most…

14.08.2018 18:03 Aktualizováno Janov – Svědci, kteří byli v okamžiku tragického zřícení Morandiho mostu v italském Janově,…

Na dálnici v Janově se zřítil kus mostu, spadl i český kamion. Nejméně 35…

14.08.2018 18:01 Aktualizováno Janov - Na dálnici v Janově se dnes přibližně v 11:50 SELČ v důsledku sesuvu půdy zřítilo několik…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 16:44 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko si rozdělí 141 migrantů, kteří jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama