Dostavba maďarské elektrárny může začít po Novém roce, jsme připraveni to financovat, říká Putin

Budapešť - Ruská strana je připravena plně financovat dostavbu jaderné elektrárny Paks, která může začít začátkem příštího roku. Maďarského premiéra Viktora Orbána o tom dnes ujistil šéf Kremlu Vladimir Putin.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vladimír Putin

Budapešť na jaře dala najevo, že se vynasnaží najít si levnější zdroj financování stavby dvou jaderných reaktorů, než je ruská půjčka. „Pracujeme na našich velkých projektech, včetně energetiky. Vše, co se týká financování známého projektu Paks, je zajištěno 12 miliardami dolarů (asi 262 miliard Kč). Začátkem příštího roku už mohou začít práce na stavbě," řekl Putin podle agentury TASS.

Prezident Putin také vyjádřil potěšení nad tím, že obchod mezi oběma státy by po loňském poklesu asi o desetinu mohl podle odhadů letos vzrůst i více než o čtvrtinu.

Do Budapešti Putin přijel na zahajovací ceremoniál mistrovství světa v judu. Při této příležitosti Orbánovi poděkoval za pozvání a slíbil, že mu dá z juda lekci - teoretickou. Putin se totiž pochlubil, že je spoluautorem knížky o judu, určené i dětským čtenářům.

Zápas o bronzovou medaili, který Putin v Budapešti sledoval, ale ruská reprezentantka prohrála.

Putin má také převzít titul Civis honoris causa, tedy čestného občana, který mu udělila univerzita v Debrecínu jako ocenění za význačnou roli, jakou má univerzita sehrát při rozšíření jaderné elektrárny Paks.

Rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny Paks o další dva reaktory mají uskutečnit Rusové. Dostavbu si Budapešť nechala schválit Evropskou komisí. Elektrárna Paks byla uvedena do provozu v 80. letech. Nynější čtyři reaktory zajišťují zhruba polovinu maďarské výroby elektřiny.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dívce se po rozchodu udělalo zle. Lékaři zjistili proč a sami byli v šoku

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Londýn - Mladá dívka Kate Stallardová pocházející z Velké Británie si před časem prošla bolestivým…

Česká Škoda Rapid sveze papeže Františka

17.08.2018 21:26 Dublin - Automobilka Škoda je oficiálním partnerem nadcházejícího Světového setkání rodin 2018 v…

Podivné počasí: Proč je v Evropě stále větší teplo?

17.08.2018 21:20 Aktualizováno Zprávy o extrémech počasí se objevují stále častěji – a my jsme si na ně do určité míry zvykli.…

Proč spadl most v Janově? Architekt přišel s hypotézou. Rodiny obětí mají…

17.08.2018 21:16 Aktualizováno Janov - Architekt Antonio Brencich se domnívá, že pád mostu v Janově mohlo spustit prasknutí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama