Německé volby změní Evropu? Vše, co o nich potřebujete vědět

Berlín - Volby, ve kterých se rozhodne o budoucnosti německé politiky, která ovlivňuje celou Evropu. Zbývá do nich už méně než měsíc - je tedy na čase se seznámit s jednotlivými stranami a jejich volebními preferencemi. V současnosti s přehledem vedou křesťanští demokraté současné kancléřky Angely Merkelové. Kolik hlasů dostanou a s kým pravděpodobně uzavřou koalici?

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze

Německo bude volit 24. září. Ve volbách se rozhodne, jestli současná kancléřka Angela Merkelová udrží svou pozici a zůstane nejvyšší německou představitelkou i počtvrté v řadě. Merkelové Němci přezdívají "Mutti" - maminka - a vidí v ní určitou jistotu. A jistotou je zřejmě i výhra její strany. Po prudkém propadu s nástupem imigrační krize je nyní zpět navrcholu - mimo jiné díky ekonomickému růstu a nebezpečí za německými hranicemi.

Silný mandát pro Merkelovou je jedním z důležitých kroků k reformě Evropské unie, jejímž hnacím motorem má být právě německá kancléřka společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Němci tak bez nadsázky nerozhodují jen o budoucnosti své země, ale i o celé Evropě.

Které strany kancléřku vyzvou?

Je třeba začít jak jinak než s domovskou stranou Merkelové - CDU a její bavorskou sestrou CSU. Je to hlavní středopravá síla německé politické síly a populární zejména na venkově a u křesťanských voličů. V současnosti je jí přisuzováno kolem 40% hlasů.

img-responsive

Vypadá to na výhru Angely Merkelové | foto: bundestagswahl-2017.com

Druhá největší strana jsou sociální demokraté SPD. Jsou nejsilnější středolevou stranou a v současnosti také koaliční partner pro CDU. Nejsilnější je v průmyslových částech Německa. Stranu vede bývalý prezident Evropského parlamentu Martin Schulz. V aktuálních odhadech se pohybuje na 23-25%.

Do německého parlamentu by se pak měli dostat ještě další čtyři strany. Die Linke je levicová strana, která vznikla v roce 2007. Nejsilnější je v bývalém východním Německu a doposud nikdy nebyla součástí vlády. Měla by dostat zhruba 9-10% hlasů.

Svobodná demokratická strana (FDP) strávila ve vládě více času, než kterákoli jiná strana, ale v roce 2013 se poprvé ve své historii nedostala do parlamentu. Podporuje podnikání a volný trh. Nyní se jí velmi daří pod novým lídrem Christianem Lindnerem a hlasovat pro ní bude 8-9% voličů.

Zelení už zdaleka nejsou tou silou, kterou bývali, když na začátku tisíciletí vládli po boku SDP. I tak pořád najdou 7-8% voličů. V neposlední řadě je tu pak Alternativa pro Německo (AfD). Radikálně pravicová, euroskeptická a nacionalistická strana, která zřejmě poprvé ve své historii vstoupí do Německého parlamentu. Vnitřní nehody ji však pravděpodobně připravily o zářných 15%, které měla na vrcholu uprchlické krize. Podle průzkumů ji nyní má volit asi 8-9% voličů.

Největší témata zářijových voleb

Angela Merkelová se dlouho těšila velké důvěře a její politika byla široce respektována. Nečekaně otevřený přístup k migrační krizi jí však stál velkou část této důvěry a to i v základně její vlastní strany. Není tak pochyb, že migrace bude jedním z největších témat letošních německých voleb.

Společně s migrací jde ruku v roce bezpečnost, která úzce souvisí s nebezpečím teroristických útoků. CDU dále slíbila snížení daní a plnou zaměstnanost do roku 2025. To SPD se soustřeďuje na rozprostření bohatství a sociální spravedlnost.

Strana Die Linke prosazuje tvrdší regulaci trhu, FDP má jako hlavní body programu snížení daní a větší evropskou integraci. AfD se soustřeďuje na vlasteneckou rétoriku - zachování "tradiční" německé kultury protiimigrační opatření zahrnující například i okamžitou deportaci osob, jejichž žádosti o azyl není vyhověno.

Jak by mohla vypadat vláda?

Pokud by si CDU mohla vybírat, nejraději by vládla s FDP. Šlo by o návrat k známé "Žlutočerné koalici", která vedla Německo celých 16 let pod Helmutem Kohlem. Předvolební průzkumy však naznačují, že taková koalice by nezískala většinu. "Žlutozelená" kombinace (CDU + Zelení) se také nejeví pravděpodobně. Navíc byla už vyzkoušena i na nižší politické úrovni a neklapalo to.

Dostatek hlasů by mohla mít "Žluto-zeleno-černá aliance" (CDU + Zelení + FDP), které se také přezdívá "Jamajka". Ta naopak na regionální úrovni fungovala dobře, ale pro současné potřeby by žádala veliké ústupky ze strany Zelených.

img-responsive

Různobarevné koalice, které by mohly vzniknout v německých volbách | foto: Wahlrecht.de

Čistě teoreticky, pokud by se CDU dařilo velmi špatně a SPD velmi dobře, mohla by vzniknout středolevá koalice "Červeno-červeno-zelená" (SPD + Die Linke + Zelení). Taková barevná kombinace v současnosti vládne Berlínu. Možný je i tzv. Semafor ve složení SPD + FDP + Zelení. Vzhledem k průzkumům i rozdílům stran je však vynechání CDU z vlády velmi nepravděpodobné.

Ač by ze zcela pochopitelných důvodů CDU či SPD vládli každá buď sama nebo s podporou jedné menší strany, je možné, že se němečtí voliči rozhodnou znovu dát mandát jedné "velké koalici", která by opět sjednotila dvě největší strany v manželství z nutnosti. Pro úplnost je důležité dodat, že všechny strany vyloučili jakoukoliv možnost spolupráce s AfD.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal nejméně 14 lidí

20.07.2018 16:15 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 14 jich zranil.

Turecko a Nizozemsko normalizují vztahy, roztržka trvala více než rok

20.07.2018 16:10 Haag/Ankara - Nizozemsko a Turecko normalizují diplomatické vztahy. Roztržka mezi nimi vypukla loni…

Mezi Ruskem a Řeckem zuří diplomatická válka. Moskva mluví o špinavé…

20.07.2018 15:27 Moskva/Atény - Mezi Moskvou a Aténami propukla diplomatická válka. Řecko minulý týden rozhodlo o…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 14:12 Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama