Tikající časovaná bomba? Profesor promluvil o migračních kvótách

NÁZOR - Tlak na východoevropské země, které odmítají unijní politiku otevřených dveří pro migranty, znamená, že nelegální migrace do Evropy naruší jednotu EU a může přispět k jejímu konci. S tímto názorem v rozhovoru pro server RT vystoupil Lászlo Marácz, maďarský profesor přednášející evropská studia na nizozemské Amsterdamské univerzitě.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Politika dvojích standardů

Maďarsko a Slovensko kritizují Brusel poté, co Soudní dvůr EU rozhodl, že obě země se musí držet programu přerozdělování migrantů z Řecka a Itálie na základě povinných kvót. Budapešť i Bratislava přitom systém zavedený v roce 2015 na vrcholu migrační krize odmítají a přijímat uprchlíky a migranty nechtějí. Podobný postoj zastávají i další země Visegrádské čtyřky, Polsko a Česká republika.

"Myslím, že problémem je, že Maďaři jsou velmi rozčílení kvůli dvojím standardům Bruselu," odpovídá profesor Marácz na otázku, zda je rozhodnutí nejvyššího unijního soudu varováním pro ostatní státy, které odmítají současný postoj EU k nelegální migraci.

Brusel na jednu stranu očekává solidaritu v otázce přerozdělování migrantů uvíznuvších v Řecku a Itálii, na straně druhé Maďarsko bránilo vnější hranice EU - schengenskou hranici - a nemá v tom podporu Unie, tvrdí akademik.

Maďarsko tak v ochraně hranic jedná na vlastní pěst, ale zároveň se od něj očekává, že projeví solidaritu s těmi státy, které tuto svou povinnost chránit vnější hranice EU zanedbávají, konstatuje Marácz. Dodává, že Maďarsko je vlastně trestáno za to, že se drží svých zákonných povinností v otázce ochrany schengenské hranice, a jde tedy o politiku dvojích standardů, která Maďary pobuřuje.

Profesor souhlasí s názorem maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, podle kterého bylo rozhodnutí Soudního dvora EU chybné a politicky motivované. "Mám na mysli to, že pokud se podíváte na motivaci, která je uvedena v tomto verdiktu, zjistíte, že dané rozhodnutí, které se netýká pouze dvou tisíc migrantů, má ulevit Řecku a Itálii a přispět k řešení migrační krize v Evropě," uvádí akademik.

Kvóty migrační krizi vyřešit nemohou     

Sám Marácz takový pohled označuje za extrémně naivní. Odkazuje přitom na miliony migrantů čekajících v Africe, především v Libyi, na převoz do Evropy za pomoci sítí převaděčů.

"Všichni po těch dvou letech víme, že většina těchto sítí je organizována a sponzorována zločineckými sítěmi a také některými západoevropskými vládami," tvrdí profesor. Proto je podle něj naivní domnívat se, že přesídlení pár tisíců lidí může aktuální migrační krizi vyřešit.

Může tedy celá situace podle akademikova názoru vyvolat rozkol v rámci EU? "Lidé, kteří kážou solidaritu v Evropě a soudržnost v Evropě, ve skutečnosti podrývají jednotu Evropy tím, že nutí státy dělat věci, které se jim nelíbí, které dělat nechtějí, které považují za zásahy do své suverenity," odpovídá Marácz.

Z nedávné historie víme, že impéria, která předstírají, že drží rámcově pospolu, prohrávají, pokud začnou používat vůči svým součástem sílu, poukazuje profesor. Očekává, že v tomto případě bude na Maďarsko, Slovensko a další rebelující země odmítající politiku otevřených dveří a nelegální migraci do Evropy, vyvinut další nátlak.

Zároveň Marácz varuje před bumerangovým efektem. "Podkopá to evropskou jednotu a nakonec jde o tikající časovanou bombu, která může přispět ke konečnému kolapsu Evropské unie," míní profesor.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron čelí obřímu skandálu, jeho poradce Benalla byl obviněn kvůli zbití…

22.07.2018 22:03 Paříž - Alexander Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, byl obviněn z…

Švédsko dál bojuje s desítkami lesních požárů, evropské státy přispěchaly…

22.07.2018 21:57 Stockholm - Švédsko, které se potýká se extrémními suchy a rekordně vysokými teplotami, nadále…

25 tisíc lidí v Mnichově protestovalo proti migrační politice CSU

22.07.2018 20:11 Mnichov (Německo) - Asi 25 tisíc lidí demonstrovalo dnes v Mnichově proti restriktivní migrační…

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama