Británie kašle na zdraví občanů? Ekologové se bouří

Londýn - Vláda Spojeného království neplní svou povinnost chránit životy a zdraví svých občanů před nebezpečnými úrovněmi znečištění ovzduší, uvádí zpráva OSN o toxickém odpadu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Znečištěné ovzduší, ilustrační fotografie

"Znečištěné ovzduší nadále znepokojuje Spojené království," řekl Baskick Tuncak. "Jsem znepokojen tím, že navzdory opakovanému soudnímu rozhodnutí, se vláda Spojeného království nepoučila a nadále porušuje svou povinnost zajistit přiměřenou kvalitu ovzduší a chránit práva na život a zdraví svých občanů. Porušuje tak své závazky. "

Podle Tuncaka způsobuje špatná kvalita vzduchu každoročně v Británii 40 tisíc předčasných úmrtí a již v minulém roce byl vyhlášen krizový stav. Plány vlády na nápravu byly dvakrát smeteny ze stolu poté, co starostové měst a lékaři označili opatření za žalostně nedostatečná. Vůbec nejhorší situace je v Londýne, ale i další města mají překročený limit oxidu dusičitého. Viníkem jsou především dieselová vozidla.

Baskick Tuncak tvrdí, že ohroženy jsou zejména děti, ale také starší osoby, nemocní a chudí, kteří většinou žijí v nejpostiženějších částech města. Vládní mluvčí uvedla, že brexit představuje příležitost ke zlepšení britských standardů kvality ovzduší. "Politika Evropské unie - od společné zemědělské politiky až po testy emisí z vozidel, poškozuje životní prostředí. Náš plán ve výši 3 miliardy liber se zaměří na špinavý vzduch způsobený neúspěšným režimem testování v EU a do roku 2040 ukončení prodej nových naftových a benzínových vozidel," stojí ve vyjádření.

Anna Heslop, právnička z ClientEarth, tvrdí, že navzdory přesvědčení vlády o "zeleném brexitu", je skutečnost zcela odlišná. Připravovaný návrh vlády má prý tolik děr, jak obejít zákon, že to žádné změny nepřinese. Přitom zpráva OSN teď varuje, že pokud se znečištěné ovzduší nezačne rychle řešit, velmi brzo to bude mít vliv na bezpečnost vody z přirozených zdrojů.

Vyšetřovatel Tuncack dále uvádí, že plán Velké Británie přecházet na nukleární energii jenom zvýší množství jaderného odpadu, které bude ohrožovat životy obyvatel. Podle něj je potřeba, aby stát zainvestoval více peněz do institucí, které budou mít na starosti dohled nad firmami, zda skutečně dodržují předepsané limity.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte pozval Babiše do Říma, chce mu…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Britská vláda vyhrála klíčové hlasování o celní unii, bylo to jen o fous

17.07.2018 21:02 Londýn - Britští poslanci dnes těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama