Osvětimský dozorce Zafke bez trestu: Trpí demencí, soud není možný

Berlín - Proces s bývalým příslušníkem zdravotní služby SS Hubertem Zafkem (96) nebude pokračovat. Soud v severoněmeckém Neubrandenburgu dnes oznámil, že obviněný trpí demencí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Zafke byl obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor. Podle obžaloby Zafke působil v Osvětimi v roce 1944 po dobu jednoho měsíce jako příslušník zdravotní služby SS. V procesu jde hlavně o 14 deportačních vlaků z Polska, Slovinska, Řecka a Německa, ale i z Nizozemska.

Proces, který začal loni v září, se vyznačoval častým odročováním soudních projednávání kvůli údajné zdravotní nezpůsobilosti obžalovaného.

Soud se k ukončení procesu rozhodl poté, co psychiatričtí experti na konci srpna předložili novou lékařskou zprávu, z níž vyplývalo, že obžalovaný nemůže být dále souzen. Tento závěr tehdy oznámilo státní zastupitelství v severoněmeckém Schwerinu, které dodalo, že až ke zdravotní nezpůsobilosti obviněného proces dospěl kvůli jeho neustálému protahování.

"Kvůli své demenci už není schopen sledovat přelíčení, rozumět procesu... a hájit se účinným způsobem," vysvětlil soud v dnešním prohlášení.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soustrast Itálii vyjádřili po zřícení mostu Merkelová, Tusk či Jubncker.…

14.08.2018 18:05 Brusel/Praha - Po zřícení dálničního mostu v Janově vyjádřila pozůstalým obětí a Itálii soustrast…

Bože, ach, můj bože. Bylo to jako apokalypsa, říkají svědci. Zřícený most…

14.08.2018 18:03 Aktualizováno Janov – Svědci, kteří byli v okamžiku tragického zřícení Morandiho mostu v italském Janově,…

Na dálnici v Janově se zřítil kus mostu, spadl i český kamion. Nejméně 35…

14.08.2018 18:01 Aktualizováno Janov - Na dálnici v Janově se dnes přibližně v 11:50 SELČ v důsledku sesuvu půdy zřítilo několik…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 16:44 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko si rozdělí 141 migrantů, kteří jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama