Jenom sebevědomí Německo nespasí. Angela Merkelová stojí na vratkých základech

Berlín - Angela Merkelová kolemjdoucí zdraví s velkým úsměvem na tváři. Aspoň tak to vypadá na předvolebních plakátech. Se sloganem: "Za Německo, ve kterém se nám žije dobře a šťastně," míří pro své čtvrté vítězství. Jenže idylismus stojí na vratkých základech. Skutečně se mají nyní Němci nejlíp za celou svou historii?

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová.

Současná kancléřka se má čím pochlubit - silná ekonomika, nízká nezaměstnanost, důvěra firem ve stát. Tohle všechno si může Merkelová zapsat na účet, protože v čele země stojí již od roku 2005. Sice ne vždy jí vše vyšlo podle plánů, jako je třeba uprchlická krize, ale stabilní moci se těší dál.

Za to všechno vděčí i své schopnosti zachovat si chladnou hlavu za každé situace. Kritikové tvrdí, že se kancléřka vyhýbá konfliktům, což jsme mohli vidět i v jediné předvolební televizní debatě, kdy proti ní seděl Martin Schulz. Jenže i to si někteří voliči vykládají jako fakt, že oblíbena "matka národa" dokáže stát na věcí.

Zvolení Merkelové je vnímáno jako důvěra v prosperující stát s ještě slibnější budoucností. A že je v tomhle evropském ráji co napravovat. Její strana CDU slibuje nižší daně pro zaměstnané, plnou zaměstnanost do roku 2025, více peněz a podpory pro rodiny, více obrany, více policie, více NATO, více Evropské unie... Všimněte si, že kancléřka slibuje silnější Německo, kde bude všeho více. Zní to všechno krásně, ale jsou to jen zvučné slogany. Ve skutečnosti nemá konkrétní plán skoro na nic.

Ve skutečnosti čelí Německo problémům s nedostatkem pracovní síly, a také s rostoucí chudobou. Německý minimální plat je skoro dvojnásobkem českého průměrného platu a přesto 40 procent těch nejméně placených si kvůli inflaci může dovolit ještě méně věcí než před 20 lety. Nejen Německo, ale i celá Evropa ztrácí svou ekonomickou důležitost ve světle vzestupu Číny a Indie.

Evropa v čele s Německem tak trochu zaspala dobu. Uprchlická krize, Trumpova neochota spolupracovat i brexit zasazují kontinentu tvrdé rány. Pokud bude Angela Merkelová znovu zvolená, čekají jí složité časy. Svět se mění a Německo s ním. Už nestačí jen pouhé plané sliby, kancléřka musí přijít s konkrétním plánem, pokud chce země obhájit svou významné postavení ve světové ekonomice a politice.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská policie identifikovala pachatele útoku na Skripala, píše agentura

19.07.2018 08:19 Londýn - Britská policie podle médii identifikovala osoby odpovědné za útok novičokem na bývalého…

Hvězda NBA zachraňuje migranty ve Středomoří, nechce je nechat napospas…

19.07.2018 08:06 Barcelona - Do záchrany uprchlíků ve Středomoří se pustil i basketbalista Marc Gasol. Podílel se…

Tohle myslí Rakousko vážně? Po uprchlících pořádně naštvalo muslimy a židy

18.07.2018 22:50 Aktualizováno Vídeň - Muslimové a židé se bouří proti návrhu, který přednesl dolnorakouský ministr Gottfried…

Loď těžební společnosti zachránila 40 uprchlíků, teď je nemá kde vylodit

18.07.2018 22:04 Řím - Loď Sarost 5 tuniské těžební společnosti Miskar, která minulý týden zachránila na moři 40…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama