V Barceloně demonstrují tisíce lidí, protestující se shromažďují i v Madridu

Madrid - V několika katalánských městech se konají demonstrace proti dnešní razii v úřadovnách katalánské vlády. Tu provedla policie kvůli plánovanému referendu o nezávislosti Katalánska, které Madrid považuje za nelegální. V centru Barcelony demonstrují tisíce lidí, podle listu La Vanguardia jich je na 25.000, podle agentury AFP zhruba 10.000. Také v centru Madridu se shromažďují lidé na demonstraci, svolanou poslanci z katalánských separatistických stran, přicházejí ale i lidé, kteří chtějí manifestovat za jednotné Španělsko. Policie se snaží zabránit kontaktu těchto dvou táborů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Vlajky států

K manifestacím vyzvali i šéfové stran Podemos Pablo Iglesias a známý baskický lídr Arnaldo Otegui. Španělský premiér Mariano Rajoy se sešel s předsedy dvou velkých španělských stran a ohlásil na večerní devátou hodinu prohlášení k dnešním událostem.

"Jsou to naše instituce, které garantují práva občanů. Budoucnost Katalánska je v rukou obyvatel této země," uvedl katalánský vicepremiér a ministr hospodářství Oriol Junqueras. Právě jeho úřad, který má organizaci referenda plánovaného na 1. října na starost, byl jedním z cílů dnešní policejní razii. Při ní bylo zatčeno nejméně 14 osob, včetně Junquerasova náměstka. Před sídlem katalánského ministerstva hospodářství v Barceloně stále demonstrují tisíce lidí.

Podle heslem "Madriďané za právo rozhodovat" svolali katalánští separatističtí poslanci večerní demonstraci na hlavní náměstí v metropoli Puerta del Sol. Na toto rušné madridské náměstí ale zamířili i zastánci jednotného Španělska.

K demonstracím dnes vyzval také šéf baskické separatistické koalice Bildu Arnaldo Otegi. "Bránit Katalánsko znamená bránit Baskicko. Ve Španělsku neexistuje demokratický stát," napsal na twitteru Otegi, který je ve své zemi populárním nacionalistickým politikem. Podle listu El País se například před radnicí v baskickém Bilbau shromáždily vpodvečer stovky lidí, kteří nesou hesla "Svoboda, Dialog, Dohoda".

Dnešní razii v sídlech úřadů katalánské regionální vlády v Barceloně hájil dnes španělský premiér Mariano Rajoy. "Byla provedena z rozhodnutí soudu, aby byl naplněn zákon," prohlásil Rajoy. Konání referenda je totiž zablokováno ústavním soudem, který už dříve anuloval rezoluci katalánského parlamentu, jež hlasování o nezávislosti požaduje.

Naopak katalánský premiér Carles Puigdemont dnešní razii označil za "suspendování autonomní vlády Katalánska" a za "vyhlášení výjimečného stavu".

Rajoy se dnes setkal odděleně s šéfy dvou dalších velkých stran v zemi, Pedrem Sánchezem ze socialistické strany (PSOE) a s Albertem Riverou (Ciudadanos), aby jim vysvětlil své kroky proti katalánskému referendu. Oba lídři těchto stran jsou proti uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska. Sánchez kvůli tomu zrušil svou plánovanou cestu do zahraničí.

V devět večer by měl Rajoy vystoupit a informovat o dnešních událostech v Katalánsku i o schůzce s lídry PSOE a Ciudadanos.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtic chce po Francii 351 milionů eur, prý ho připravila o trůn

14.08.2018 07:23 Paříž - Hrabě Louis de Causans obvinil Francii, že počátkem 20. století dosáhla politickým tlakem…

Corbyn u hrobů teroristů? Fotka vyvolala mezinárodní skandál

14.08.2018 07:13 Londýn - Šéf britský labouristů Jeremy Corbyn čelí novému skandálu. Bulvární Daily Mail otiskl…

Malta vyhnala migranty z kravína na ulici, aktivisté si stěžovali na…

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Valletta - Policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko…

V Bavorsku nedaleko českých hranic zemřel o víkendu český motorkář

13.08.2018 21:51 Berlín - V Bavorsku po dopravní nehodě z minulého týdne zemřel český motorkář. Informovala o tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama