V Polsku začalo mezinárodní cvičení Dragon-17, zúčastní se ho 17 tisíc vojáků

Varšava – V Polsku dnes začalo velké mezinárodní vojenské cvičení Dragon-17, kterého se účastní na 17.000 vojáků. Vedle polské armády jsou do něj zapojené jednotky dalších 11 států, mimo jiné USA, Británie, Německa, Itálie, Slovenska a Ukrajiny, informovala média. 

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Varšava

Vojenské manévry potrvají do 29. září a mají prověřit bojeschopnost pozemních, vzdušných i námořních sil a také jednotek nového vojska teritoriální obrany, sdělil státní tajemník polského ministerstva obrany Michal Dworczyk. Česko se akce neúčastní.

Scénář cvičení vychází z toho, že jeden ze sousedních států si osobuje právo přístupu k surovinám na polském území. V této souvislosti hrozí „pokus o politickou destabilizaci" a „o ovládnutí sporného území, a to i pomocí hybridních akcí".

„Jde samozřejmě o hypotetický scénář, který ale vychází i z toho, co v posledních letech sledujeme, co jsme viděli na Ukrajině v době (ruské) anexe Krymu nebo útoku Ruské federace na Donbas," citoval Dworczyka list Rzeczpospolita.

Podle Dworczyka by však tyto manévry neměly být vnímány jako odpověď na cvičení ruských a běloruských armád Zapad-17, které dnes skončilo. Poukázal především na to, že v případě Dragonu jde o pravidelné cvičení.

„Někteří odborníci v Polsku a v zahraničí se obávají, že některé (ruské) jednotky mohou zůstat v Bělorusku. Ale jak Polsko, tak Severoatlantická aliance budou reagovat na jakoukoli takovou akci," dodal.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orbán zpucoval západní státy EU: Vy máte masy migrantů, V4 chrání kulturu…

24.06.2018 21:58 Aktualizováno Bratislava - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Bratislavě debatoval se svým slovenským…

Itálie navrhla rázné řešení migrace. Bude protiuprchlické Česko potrestáno?

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Brusel - V Bruselu se dnes konal minisummit EU o uprchlické krizi. Itálie jeho účastníkům…

230 migrantů ponecháno moři na pospas, loď Lifeline žádný stát nechce

24.06.2018 21:32 Aktualizováno Řím/Madrid - Loď Lifeline s přibližně 230 migranty na palubě dál čelí blokádě ze strany Itálie i…

Merkelová po minisummitu: Migranti si nebudou vybírat, kde chtějí azyl.…

24.06.2018 21:17 Aktualizováno Brusel - V Bruselu skončil minisummit k migraci, kolem kterého bylo pozdvižení v celé EU. Německá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama