Češi nevědí, co chtějí: Odmítají uprchlíky, ale volili by Schulze

Praha/Berlín - Češi jsou na jednu stranu evropským národem, který nejhlasitěji odmítá blízkovýchodní běžence, na druhé straně by si přáli spíše vítězství Martina Schulze (SPD) než Angely Merkelové (CDU-CSU) v německých volbách. Schulz přitom dlouhodobě kritizuje zejména země Visegrádské čtyřky za jejich odmítavý postoj k uprchlíkům a tuto otázku spojuje s unijními dotacemi.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Martin Schulz

V srpnu ukázal prestižní průzkum agentury Gallup vztah některých národů k uprchlické otázce. Primárně zkoumal míru tolerance vůči cizincům. Na posledních místech se přednostně umístily země s komunistickou minulostí. Smutné je také konkrétní číslo 56 procent českých občanů, kteří by nepodali pomocnou ruku ani jednomu syrskému uprchlíkovi. Ještě hůře dopadli Maďaři, kde by uprchlíka nepřijalo 70 procent respondentů a Slováci, kde je proti uprchlíkům 61 procent lidí. 

Češi a státy V4 se také dlouhodobě vymezují vůči mechanismu kvót na přerozdělování uprchlíků, kteří utíkají před válečnými útrapami. 

Nejednou právě tyto země kritizoval současný adept na nového německého kancléře Martin Schulz ze sociální demokracie. V neděli se postaví současné kancléřce Angele Merkelové. Té je často připisováno, že uprchlíky do Německa, potažmo do Evropy, "pozvala". 

Zajímavý faktem je, že výrazně prounijně založeného Schulze, který volá po větší solidaritě a přijímaní uprchlíků, by volila většina Čechů. Vyplynulo to už v polovině léta v průzkumu německého think tanku, který zveřejnil server Frankfurter Allgemeine Zeitung. Z průzkumu vyplynulo, že až polovina voličů by dala přednost Schulzovi před Merkelovou. Vůči kancléřce se vyjádřilo pozitivně jen 32 procent respondentů - nejméně ze všech zkoumaných východoevropských zemí. Negativně ji ohodnotilo taktéž největší procento, a to 61 procent respondentů. 

Schulze hodnotí negativně jen 16 procent Čechů. Schulz přitom postkomunistické země výrazně kritizuje a za nenaplnění kvót by jim zkrátil unijní dotace. "Udělal bych především jedno - evropským partnerům řekl, že Německo, Itálie a Řecko nemohou přijmout všechny běžence. Buď bude solidární rozdělování uprchlíků mezi všechny, nebo Německo zpochybní rozpočet EU," naznačil už dříve. Zkrátil by evropské fondy zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky. Proti tomuto spojení se vymezila kancléřka Merkelová v televizní debatě. 

Z průzkumu německého think-tanku vyplynulo také to, že nejpozitivněji vnímají Merkelovou Chorvati a Rumuni, Nejkritičtěji se k ní staví kromě Čechů také Slováci a Maďaři. Proti Schulzovi jsou nejvíc zaměřeni Poláci. O novém kancléřovi se rozhodne v neděli 24. září. 

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orbán zpucoval západní státy EU: Vy máte masy migrantů, V4 chrání kulturu…

24.06.2018 21:58 Aktualizováno Bratislava - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Bratislavě debatoval se svým slovenským…

Itálie navrhla rázné řešení migrace. Bude protiuprchlické Česko potrestáno?

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Brusel - V Bruselu se dnes konal minisummit EU o uprchlické krizi. Itálie jeho účastníkům…

230 migrantů ponecháno moři na pospas, loď Lifeline žádný stát nechce

24.06.2018 21:32 Aktualizováno Řím/Madrid - Loď Lifeline s přibližně 230 migranty na palubě dál čelí blokádě ze strany Itálie i…

Merkelová po minisummitu: Migranti si nebudou vybírat, kde chtějí azyl.…

24.06.2018 21:17 Aktualizováno Brusel - V Bruselu skončil minisummit k migraci, kolem kterého bylo pozdvižení v celé EU. Německá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama