Spor o moře se vyhrocuje: Slovinský premiér zrušil cestu do Chorvatska

Lublaň/New York - Slovinský premiér Miro Cerar zrušil svou návštěvu Záhřebu plánovanou na 27. září, při níž měl se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem jednat o řešení sporu obou zemí o Piranský záliv.

Přidejte svůj názor

Chorvatsko

Cerar a Plenković se ve středu na okraj zasedání Valného shromáždění OSN setkali a dohodli se, že Cerar přijede příští týden do Záhřebu, aby společně hledali východisko z tohoto problému. Předseda chorvatské vlády ale následně ve svém projevu označil nedávné rozhodnutí arbitrážního soudu za příklad podkopávání mezinárodního práva. Tím popudil svého slovinského kolegu, který pak v reakci návštěvu odřekl.

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře.

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti na bývalé Jugoslávii v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009.

Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtic chce po Francii 351 milionů eur, prý ho připravila o trůn

14.08.2018 07:23 Paříž - Hrabě Louis de Causans obvinil Francii, že počátkem 20. století dosáhla politickým tlakem…

Corbyn u hrobů teroristů? Fotka vyvolala mezinárodní skandál

14.08.2018 07:13 Londýn - Šéf britský labouristů Jeremy Corbyn čelí novému skandálu. Bulvární Daily Mail otiskl…

Malta vyhnala migranty z kravína na ulici, aktivisté si stěžovali na…

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Valletta - Policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko…

V Bavorsku nedaleko českých hranic zemřel o víkendu český motorkář

13.08.2018 21:51 Berlín - V Bavorsku po dopravní nehodě z minulého týdne zemřel český motorkář. Informovala o tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama