V Německu může volit přes 700 tisíc Turků. Mají strach z Erdoganových špiclů

Berlín - 720 tisíc občanů s tureckými kořeny může významně ovlivnit výsledek parlamentních voleb v Německu, které se konají již tuto neděli 24. září. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jim adresoval výzvu, aby nevolili "nepřátele Turecka", za které označil vládní křesťanské a sociální demokraty (CDU a SPD) a Zelené.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Recep Tayyip Erdoğan

"Erdoganovo doporučení nebude mít vliv (na rozhodování voličů). Možná u některých, ale na drtivou většinu voličů s tureckými kořeny to dopad mít nebude," je přesvědčen bývalý dlouholetý předseda Turecké obce v Německu Kenan Kolat.

Muž, který je zároveň předsedou berlínské buňky opoziční turecké Lidové republikánské strany (CHP), nicméně připustil, že i v důsledku Erdoganových slov letos možná zůstane doma více voličů s tureckými kořeny než dříve. "V minulosti jsme účast odhadovali tak na 50 procent," řekl zahraničním novinářům v Berlíně. Letos by to mohlo být jen kolem 40 procent. Někteří lidé totiž podle něj mají obavu, aby neměli problémy kvůli tomu, komu dali svůj hlas.

Také podle Canan Bayramové, kandidátky strany Zelených v berlínském volebním obvodu Friedrichshain-Kreuzberg, kde žije značná část obyvatel metropole s tureckým původem, je mezi německými Turky patrný strach a zdrženlivost. "Mají obavu, že se tu pohybují špiclové," řekla listu Süddeutsche Zeitung.

Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen v červenci varoval, že v Německu působí turecká tajná služba, která "sbírá zpravodajské informace o osobách". Někteří odborníci tvrdí, že tureckých špionů je na německém území až 6000.

Ve spolkové republice, která má přes 82 milionů obyvatel, nyní podle Střediska pro turecká studia a výzkum integrace (ZfTI) se sídlem v západoněmeckém Essenu žije kolem 2,8 milionů lidí s tureckými kořeny. Zhruba 1,4 milionu z nich má německé občanství, kolem 720.000 jich je plnoletých. Podle odborníka ZfTI Yunuse Ulusoye v minulosti většinou volili levicové strany, především SPD.

Letos tomu ale možná bude trochu jinak. Kandidát SPD na kancléře Martin Schulz totiž na počátku září v televizní debatě s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) vyzval k ukončení vyjednávání o vstupu Turecka do Evropské unie, což mu třeba podle Kolata u voličů s tureckými kořeny rozhodně nepřidá. "Věřím, že po volbách svůj názor změní," říká Kolat.

Němci s tureckým původem ale už léta nezůstávají jen v pozici voličů, řada z nich je politicky aktivní a i letos se uchází v různých stranických dresech o poslanecká křesla. Asi nejznámější německý politik s tureckými kořeny Cem Özdemir je dokonce volebním lídrem Zelených. Nynější zmocněnkyní vlády pro migraci je zase členka SPD Aydan Özoguzová.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zřítí se i zbytek mostu v Janově? Pilíř skřípe, okamžik katastrofy…

20.08.2018 18:29 Janov - Hasiči přerušili vynášení věcí z domů pod částečně zříceným dálničním mostem v Janově kvůli…

Pražské jaro má vliv na vztahy Německa s ČR dodnes, míní sociolog z…

20.08.2018 18:16 Berlín - Sociolog a zástupce ředitele Střediska pro výzkum soudobých dějin (ZZF) v Postupimi Jürgen…

Začal soud s teroristou od britského parlamentu. Jednal úmyslně, řekl…

20.08.2018 17:32 Londýn - Brit súdánského původu Salih Khater (29), který minulý týden najel autem do lidí u…

Žena šla po 28 letech do nemocnice s bolestí oka. Její příčina lékaře…

20.08.2018 17:02 Aktualizováno Dundee - Britští lékaři se setkali s naprosto ojedinělým případem. Přišla za nimi 42letá žena…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama