Výstup Mayové je neuspokojivý a nekonkrétní, tvrdí Gabriel

Wolfenbüttel (Německo) - Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel dnes označil za neuspokojivý páteční projev Theresy Mayové, v němž britská premiérka představila své návrhy týkající se budoucích vztahů Británie a Evropské unie po takzvaném brexitu.

Přidejte svůj názor

Sigmar Gabriel, ilustrační fotografie

 Gabriel podle agentury Reuters uvedl, že v proslovu nezaznělo nic konkrétního.

"Projev byl pro mne zklamáním," řekl Gabriel novinářům v severoněmeckém městě Wolfenbüttel. "Neslyšeli jsme nic konkrétního. Nadešel čas, aby vláda Spojeného království jasně řekla, za jakých podmínek chce unii opustit," dodal.

Mayová v pátek v italské Florencii mimo jiné navrhla zavedení dvouletého přechodného období po odchodu Británie z EU v březnu 2019, aby se obě strany pohodlně přizpůsobily novým pravidlům. V dané lhůtě by tak dál Londýn dodržoval unijní pravidla a obě strany by měly přístup na své trhy.

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier ještě ten den ocenil v jejích návrzích pozitivní tón. Dodal však, že premiérčiny nápady se nejprve musejí přetavit v konkrétní vyjednávací pozice Londýna.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Británie musí ohledně odchodu z bloku objasnit budoucí situaci občanů EU, finanční vyrovnání s EU a otázku Irska. Podobné stanovisko zaznělo i z Varšavy. Italský premiér Paolo Gentiloni označil proslov Mayové za konstruktivní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 00:01 NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Demonstrace v Londýně: 100 tisíc lidí žádalo nové referendum. Johnson…

23.06.2018 23:34 Aktualizováno Londýn - Odpůrci brexitu se dnes vydali na pochod centrem Londýna a požadovali vypsání nového…

Macron rázně: Finanční sankce na země EU odmítající azylanty. Eskaluje…

23.06.2018 20:55 Aktualizováno Paříž/Berlín/Řím - Francouzský prezident Emmanuel Macron je pro finanční sankce vůči zemím EU,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama