Evropa porušuje lidská práva? Z USA zní kritika přístupu k migrantům

NÁZOR – Itálie s požehnáním Evropské unie přesunuje problém s migrací přes Středozemní moře na svou bývalou kolonii, Libyi. Tento krok kritizuje server prestižního amerického deníku New York Times v editorialu s názvem „Italská riskantní dohoda o migrantech“.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Migranti, ilustrační foto

Strach, klíčový prvek demokracie

Cílem Itálie je zamezit migrantům pocházejícím převážně ze zemí subsaharské Afriky odplouvat od libyjských břehů směrem do Evropy, vysvětluje vlivný deník. Vyjadřuje přitom obavy, že tato taktika může dále destabilizovat samotnou Libyi a také způsobit další útrapy migrantům.

Italský ministr vnitra Marco Minniti se neostýchá přiznat, proč se jeho země uchýlila k posílení libyjské pobřežní stráže a uzavření dohod s kmenovými vůdci, kteří ovládají jižní hranice Libye,“ pokračuje New York Times. Dodává, že Itálie se snaží přesvědčit tamní klanové milice, aby bránily lodím s migranty z Libye odplouvat.

Italové rovněž slibují libyjským úřadům nezanedbatelné odměny, které jim mají kompenzovat ušlé zisky pocházející od pašeráků lidí, poukazuje americký server. Domnívá se, že to vše má především zamezit populistickým italským politickým stranám, aby před parlamentními volbami, které jsou plánovány na jaro 2018, rozdmýchávaly strach z migrace.

Myslím si, že strach bude klíčovým prvkem pro demokracii v následujících deseti letech,“ cituje editorial slova Marca Minnitiho. Ministr vnitra je pronesl minulý měsíc, přičemž dodal, že platí nejen pro Itálii, ale pro celý svět.

Výsledky italské snahy jsou podle newyorského deníku ohromující. Příliv migrantů přes Středozemní moře byl minulý měsíc o 85 procent nižší než v srpnu roku 2016, podotýká editorial.

Ministr Minniti odmítá, že by Itálie přímo platila libyjským milicím a převaděčům lidí, připomíná prestižní server. Dodává však, že je jen stěží představitelné, že evropské peníze, které jsou vyčleňovány na omezení migrace, se k uvedeným skupinám nakonec nedostanou.

Evropa se vzdává lidských práv

To je nebezpečný manévr,“ varuje New York Times. Poukazuje především na riziko, že peníze budou použity na vyzbrojování znepřátelených frakcí v destabilizované Libyi.

Itálie a Evropa se navíc dostávají do situace, kdy si najímají ty samé osoby, které profitují z vydírání, bídačení, mučení a znásilňování migrantů a jejich prodeje do otroctví, konstatuje vlivný deník. Odkazuje přitom na zprávu, kterou v prosinci 2016 vydal Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein, držitel Vysokého úřadu OSN pro lidská práva.

Zpráva detailně hovoří o „příšerném násilí a zneužívání“, deklaruje editorial. Doplňuje, že Al-Hussein varoval před italskou strategií, jelikož je velmi laxní při ochraně lidských práv migrantů v Libyi i na lodích směřujících do Evropy. „Je nelidské skladovat migranty v Libyi,“ tvrdí New York Times. Připomíná, že v této zemi totiž lidé snažící se dostat do Evropy často čelí velmi špatnému zacházejí.

Americký deník tak apeluje, aby se migrantům nadále pomáhalo, Evropa při vyřizování žádostí o azyl postupovala mnohem rychleji, a aby lidé, kteří nároky na jeho poskytnutí nesplňují, byli posíláni do země svého původu. Itálie však nadále nemůže nést výhradní zodpovědnost za tento celoevropský problém, konstatuje New York Times.

Evropská unie, OSN a Mezinárodní organizace pro migraci pracují na zlepšení katastrofálních podmínek, kterým migranti v Libyi čelí, připouští vlivný server. Smutným faktem však podle něj zůstává, že Evropa je natolik odhodlána zabránit lidem, aby se dostali z Afriky do Itálie a potlačit rostoucí protiimigrační nálady svých obyvatel, že raději přestává dodržovat lidská práva.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Migranti v Německu opět napadli policisty. Úřady varují, že…

18.06.2018 16:45 Berlín – Německá policie musela řešit další incident v centru pro migranty. Skupina deseti až…

Polovina běženců z lodě Aquarius bude chtít do Francie, Španělsko je…

18.06.2018 16:40 Aktualizováno Valencie - Všichni migranti z lodě Aquarius, kterou před týdnem odmítla Itálie a Malta, dostali ve…

Kolik stojí Evropu terorismus? Studie dospěla k ohromující sumě

18.06.2018 16:29 Terorismus patří mezi největší bezpečností hrozby dneška. V podstatě kdykoliv a kdekoliv se může…

Trump si vychutnává pád Merkelové: Dovolila uprchlíkům násilně změnit…

18.06.2018 16:15 Washington/Berlín - Politickou krizi v Německu, kterou vyvolal spor o vracení uprchlíků, už…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama