Konečný účet za německými volbami: Češi nejsou podlidi, pozor na AfD, miláčkové to nejsou, říká expert

Berlín - Marketingový a reklamní expert Martin Jaroš vystavil pomyslný účet za německými volbami, respektive za diskuzí na českých sociálních sítích o nich. Nelíbí se mu, když někdo obviňuje Čechy z toho, že jsou xenofobové a podlidi, na druhé straně se děsí úspěchu krajně pravicové AfD. Nejvíc mu ale vadí, že se tolik skloňuje téma uprchlíků, což prý skutečným volebním tématem není.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Německo, ilustrační foto

Marketingový expert Martin Jaroš zhodnotil českou diskuzi, která se v souvislosti s výsledky německých voleb rozjela na sociálních sítích. Nejčastěji zaregistroval dva typy názorů. 

"Půlka mého Facebooku jásá, že Merkelová vyhrála a že to natřela všem těm blbým Čecháčkům, co ji kvůli uprchlíkům už už viděli na lopatě. Takže vidíte, jak jsou uprchlíci fajn! Druhá půlka lidí na mé zdi je spokojená, protože Merkelové partaj utrpěla nejhubenější vítězství od druhohor a protože na třetí místo poskočila AfD. Takže vidíte, jak jsou uprchlíci toxičtí!" píše Jaroš na svém facebooku.

U první skupiny komentujících mu vadí, že Čechy vykreslují téměř jako "podlidi", protože by ve srovnání s Němci hlasovali "tak xenofobně". "To není fér. Už jste všichni slyšeli, že v bývalé NDR lidi volili pomalu jak někde v Chomutově. A to přesto, že jsou už 27 let sjednocení a mají mnohem vyšší životní úroveň než my. Já to beru jako důkaz, že Češi nejsou morálně nebo lidsky o nic zlejší než Němci. Byli jsme prostě vystaveni drsné historii a zločinným komančům, a v důsledku toho jsme cyničtí, uzavření, nedůvěřiví vůči autoritám a světu," vysvětluje svůj pohled. 

Husí kůže mu ale naskakuje i u druhé skupiny komentujících, kteří fandí krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD). "To opravdu nejsou žádní miláčkové, věřte mi. Jak už někdo napsal, kdyby nebyli uprchlíci, tak tihle lidé půjdou po Polácích a po nás. Takže bacha," varuje. 

Na celé české diskuzi mu však vadí jeden zásadní aspekt - tématika uprchlíků. Ta prý vůbec není tématem co se týče našich vztahů s Německem. 

"Věřte mi, že Německo těch svých 800 tisíc uprchlíků zvládne. S určitými problémy, ale nakonec objektivně zvládne. Stejně jako my zvládneme těch našich 12. Víc jich k nám nepřijde, ani kdybychom jim za to platili. Pro naši budoucnost tohle prostě NENÍ téma. Za 30 let o téhle uprchlické vlnce v ČR ani nebudeme vědět," míní Jaroš.

Váží si toho, že na rozdíl od české politické reprezentace má ta německá nějakou moderní vizi, jako příklad uvádí pomalý přechod k obnovitelným zdrojů energie. "V tomhle, přátelé, nám totálně utíkají. V tomhle je Západ zase o generaci či dvě před námi - a až nám to za 30 let dojde a začneme to dohánět, tak oni už budou zase někde jinde. Stejně jako to máme třeba teď s rychlovlaky," píše. 

"Budoucnost tím směrem jde, a vy to taky víte. Nebo snad myslíte, že jednou Česko zůstane jako poslední skansen, kde se bude dělat elektrika z koksu a kde se bude tvořit jaderný odpad, který nebudeme vědět, jak schovat? Ne, takhle to nebude. Německá (holandská, dánská) cesta vyhraje a my se budeme muset přizpůsobit. Ručím vám za to. A my jdeme naprosto blbou cestou, jejíž sanace nás jednou bude stát stamiliardy. Za to vám taky ručím," dodává. Sám doufá v to, že i v Česku se dožijeme doby, kdy budeme mít podobné politiky, jako mají u našich sousedů. 

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šlechtic chce po Francii 351 milionů eur, prý ho připravila o trůn

14.08.2018 07:23 Paříž - Hrabě Louis de Causans obvinil Francii, že počátkem 20. století dosáhla politickým tlakem…

Corbyn u hrobů teroristů? Fotka vyvolala mezinárodní skandál

14.08.2018 07:13 Londýn - Šéf britský labouristů Jeremy Corbyn čelí novému skandálu. Bulvární Daily Mail otiskl…

Malta vyhnala migranty z kravína na ulici, aktivisté si stěžovali na…

13.08.2018 22:00 Aktualizováno Valletta - Policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko…

V Bavorsku nedaleko českých hranic zemřel o víkendu český motorkář

13.08.2018 21:51 Berlín - V Bavorsku po dopravní nehodě z minulého týdne zemřel český motorkář. Informovala o tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama