"Jamajská koalice" by mohla být dobrá pro střední Evropu, soudí experti

Berlín/Praha - Pokud v Německu vznikne koalice konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a Zelených, mohla by to být dle politologů dobrá zpráva pro státy střední Evropy. Strany se na takzvané "jamajské koalici" nejspíš nakonec dohodnou, byť ne ve všem se jejich programy prolínají.

Přidejte svůj názor

Mnichov, ilustrační foto

FDP a bavorská CSU budou odmítat federalizační tendence Evropské unie, s nimiž nesouhlasí i státy jako Česko a Slovensko. Na setkání s novináři to dnes řekli analytici Ústavu mezinárodních vztahů. "Neumím si představit, že by FDP a CSU přistoupily na nějakou federalizaci Evropy nebo na vzájemné ručení za dluhy z minulosti," řekl analytik Vladimír Handl.

"Díky odporu CSU a FDP k federalizaci EU by mohla být evropská politika nové koalice příznivá pro země střední Evropy," uvedl analytik Jakub Eberle. Připomněl také, že kancléřka Angela Merkelová dlouhodobě stojí o zachování co největší soudržnosti unie, a proto se snaží i o vstřícný postoj vůči středoevropským zemím. Podotkl však, že bude záležet i na politicích v Česku a dalších zemích, nakolik budou schopní mluvit o svých prioritách a hledat společná řešení.

Oba experti zároveň upozornili, že jednání o koalici budou složitá. Mezi sporné body bude patřit například ukončení výroby aut se spalovacími motory, což požadují Zelení a zcela odmítá CSU. Spory mohou panovat i v otázce migrace, kdy Zelení zcela odmítají deportace neúspěšných žadatelů o azyl, což naopak prosazují CDU i CSU. Koalicie ale přesto patrně uzavřou. "Obecně mají strany v Německu větší pocit zodpovědnosti," řekl Eberle. Handl dodal, že pokud by neúspěch jednání padl na FDP a Zelené, kteří v letošních volbách dopadli nad očekávání dobře, voliči by je v případných předčasných volbách potrestali.

Spojovacím prvkem všech tří stran by se mohla stát transformace německé ekonomiky. "Příběh koalice by mohlo být nastavení nové rovnováhy mezi ekonomikou a ekologií," míní Eberle.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama