Ani AfD neovlivní naši uprchlickou politiku, udeřila Merkelová

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová obhajuje svou volební kampaň – a to i přesto, že její konzervativní blok výrazně oslabil.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Merkelová po volbách, které vyhrála, prohlásila, že úspěch nacionalistické, protiimigratské Alternativy pro Německo, která skončila třetí, nebude ovlivňovat její zahraniční, evropskou a uprchlickou politiku. Podle agentury AP také znovu obhajovala své rozhodnutí přijmout velké množství přistěhovalců. Uvedla také, že Německo už nebude znovu čelit humanitární krizi, která to způsobila.

Merkelová už se nemůže opřít o spojence z minulé vlády. Středolevá sociální demokratická strana, která byla jejím partnerem ve "velké koalici" od roku 2013 už s ní do vlády nechce. Strana skončila druhá, její šéf Martin Schulz se hned po volbách nechal slyšet, že její hanebné vystupování Vyžaduje, aby sociální demokraté „byli silnou opozicí".

Nejvíce politicky přijatelnou volbou je trojkoalice se svobodnými demokraty a levicovými zelenými. Kombinace nazývaná podle barev stran „Jamajka", přitom spolu nikdy předtím v národní vládě neseděla. Merkelová v pondělí prohlásila, že bude s těmito dvěma stranami hovořit, stejně tak prý bude jednat se sociálními demokraty.

„Je důležité, aby Německo získalo dobrou a stabilní vládu," řekla novinářům na tlumené tiskové konferenci v Berlíně. „Všechny strany ... mají odpovědnost za to, že budeme mít stabilní vládu,“ uvedla.

Merkelová bude muset překlenout rozdíly mezi svobodnými demokraty a zelenými. Strany mají tradici vzájemného osočování, navíc mezi nimi panují rozdíly v celé řadě otázek, včetně životního prostředí, evropské finanční politiky a budoucnosti automobilového průmyslu. Merkelová také čelí tlaku konzervativních spojenců, kteří čekají efektivní reakci na třetí místo nacionální Alternativy pro Německo (AfD). Strana, která se soustředila na tvrdou kritiku Merkelové a příliv migrantů, se vůbec poprvé dostala do německého parlamentu.

I když její strana ztratila křesla, Merkelová je přesvědčena, že kampaň vedla správně. „Nevidím nic, co bychom měli udělat jinak," řekla. „Myslela jsem, že tato kampaň probíhá dobře."

Oskar Niedermayer, profesor politické vědy na svobodné univerzitě v Berlíně, řekl, že „nechce sázet" na koalici „Jamajky". Podle jeho slov se strany v mnoha oblastech od sebe tak moc liší, že budou muset přijímat „těžké kompromisy“, které je obtížné si představit.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drželi jsme se mrtvých těl, utopili se před našima očima. Uprchlíci…

25.06.2018 11:19 Pozzallo (Irálie) - Celá Evropa sleduje spor o lodě, které ve Středozemí zachraňují uprchlíky. Do…

Orbanizace EU? Hrozí kolaps poválečného systému Evropy, děsí se…

25.06.2018 11:04 Lucemburk - Šéf lucemburské diplomacie Jean Asselborn dnes před zasedáním ministrů zahraničí a…

Imigrační systém USA nevpustil do země Javiera Solanu, bývalého šéfa NATO

25.06.2018 10:57 Madrid - Exšéf diplomacie Evropské unie a někdejší generální tajemník NATO Javier Solana nedostal…

Státy EU kašlou na fond pro Afriku? Má zbrzdit proud migrantů, chybí ale 1…

25.06.2018 10:20 Lucemburk - V Lucemburku dnes jednají ministři zahraničí a obrany zemí EU. Šéfka unijní diplomacie…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama