Další řecká krize? Počet migrantů převyšuje možnosti země

Atény - Řecko čelí další krizi, dramatické navýšení příchozích uprchlíků je obrovským náporem na systém. Lidi se nemají kde ubytovat a centra v přístavních městech jsou beznadějně plná. Země se obává, že i po uzavření balkánské migrační trasy, nebude se moci o žadatele o azyl postarat, počet běženců se od začátku léta téměř zdvojnásobil a úřady se obávají, že se bude opakovat loňská krize. Každý den k břehům dorazí kolem 200 uprchlíků, až 40 procent z nich jsou ještě děti.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům.

"Je to horší a horší, každý den navštíví naše kliniky více lidí, kteří se stali obětí znásilnění nebo jiného násilí," řekl Elias Pavlopoulos, který vede místní tým Lékařů bez hranic. Migranti se dostávají do Evropy z Turecka na zbídačených lodích nebo je pašeráci převáží v dodávkách. Minulý týden bylo objeveno opuštěné auto na řecké dálnici, kde se v nákladové části tísnilo 37 běženců, 19 z nich byly ještě děti.

Evropská unie sice slíbila spravedlivé rozdělení uprchlíků, smlouva počítala s novým domovem pro až 160 tisíc migrantů. Avšak od roku 2015 se přerozdělilo sotva 29 tisíc osob, a to jak z Itálie, tak i Řecka. Kvóty tak zůstávají nenaplněné po celé Evropě. Nezávislé organizace se domnívají, že zhoršené vztahy mezi EU a Ankarou nutí mnohem více lidí opouštět turecké území.

Největší starosti však dělají děti, zvláště ty bez legálního doprovodu. Podle statistiky momentálně více než 1500 nezletilých v Řecku čeká na své umístění v dětských uprchlických táborech. Místa se ale uvolňují velmi pomalu.

Největším problémům čelí řecké ostrovy, které byly dříve turistickou chloubou země. Autority zde zakládají kempy ve snaze udržet migranty mimo pevninu. Nezávislé organizace si stěžují na velmi pomalou práci úřadů. Podle nich povaha Řeků nedokáže reagovat na problémy včas a vše nechávají spět do vážné krize, než se vymyslí spolehlivé řešení.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron čelí obřímu skandálu, jeho poradce Benalla byl obviněn kvůli zbití…

22.07.2018 22:03 Paříž - Alexander Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, byl obviněn z…

Švédsko dál bojuje s desítkami lesních požárů, evropské státy přispěchaly…

22.07.2018 21:57 Stockholm - Švédsko, které se potýká se extrémními suchy a rekordně vysokými teplotami, nadále…

25 tisíc lidí v Mnichově protestovalo proti migrační politice CSU

22.07.2018 20:11 Mnichov (Německo) - Asi 25 tisíc lidí demonstrovalo dnes v Mnichově proti restriktivní migrační…

Při hromadné nehodě deseti aut na německé dálnici zemřeli čtyři lidé

22.07.2018 12:43 Heilbronn (Německo) - Při nehodě deseti aut na německé dálnici 81 na severovýchodě Bádenska…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama