Svět odsoudil násilí v Katalánsku. Rajoy je pokrytec a diktátor, láteří Maduro

Barcelona/Brusel/Londýn/Caracas - Policejní brutalitu, která provázela dnešní katalánské referendum, odsoudia skotská premiérka Nicole Sturgeonová. Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.

Michel napsal na twitteru, že "násilí nikdy nemůže být odpověď". Šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont mu poděkoval za výzvu proti násilí a k politickému dialogu.

Sturgeonová, která patří mezi aktivní zastánce skotské nezávislosti na Británii, sdělila na twitteru, že je stále více znepokojena fotografiemi policistů hrubě napadajících katalánské voliče. "Bez ohledu na názor na nezávislost bychom měli všichni odsoudit scény, jimiž jsme svědky," prohlásila skotská politička. Zároveň vyzvala Španělsko, aby "změnilo směr, než se někomu vážně ublíží". "Nechte lidi hlasovat v klidu," dodala.

Britský ministr obchodu Liam Fox vyjádřil politování nad násilím a zároveň ho odsoudil. Dodal nicméně, že referendum o nezávislosti je záležitostí španělské vlády. Britský ministr zahraničí Boris Johnson vyjádřil znepokojení nad policejními zákroky v Katalánsku, ale dodal, že referendum bylo neústavní.

Mluvčí katalánské regionální vlády Jordi Turull dnes prohlásil, že španělská vláda se bude zodpovídat mezinárodnímu soudu za násilí páchané španělskou policií během referenda.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dnes obvinil španělského premiéra Mariana Rajoye z pokrytectví, když podporuje venezuelskou opozici, ale sám se snaží zlomit odpor ve své zemi pomocí policejního násilí. "Kdo je diktátor? Mariano Rajoy si vybral krev, klacky, údery a útlak proti ušlechtilým lidem. Vzdoruj Katalánsko! Latinská Amerika tě obdivuje," prohlásil Maduro. Venezuelská opozice vzápětí z pokrytectví obvinila Madura, jehož bezpečnostní složky se snaží násilím umlčet domácí opoziční kruhy.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

24.06.2018 00:01 NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra…

OBRAZEM: Chceme nové hlasování o brexitu, požadovaly v Londýně…

23.06.2018 23:40 Londýn - V Londýně demonstrovaly za to, aby bylo vyhlášeno nové referendum ohledně odchodu Anglie z…

Demonstrace v Londýně: 100 tisíc lidí žádalo nové referendum. Johnson…

23.06.2018 23:34 Aktualizováno Londýn - Odpůrci brexitu se dnes vydali na pochod centrem Londýna a požadovali vypsání nového…

Macron rázně: Finanční sankce na země EU odmítající azylanty. Eskaluje…

23.06.2018 20:55 Aktualizováno Paříž/Berlín/Řím - Francouzský prezident Emmanuel Macron je pro finanční sankce vůči zemím EU,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama