Slovinský prezident svůj mandát obhájí, naznačuje předvolební průzkum

Lublaň - Favoritem prezidentských voleb ve Slovinsku je podle průzkumu současný prezident a někdejší premiér Borut Pahor. O post hlavy státu se uchází devět kandidátů, volby budou už tento měsíc.

Přidejte svůj názor

Borut Pahor, slovinský prezident

Podle odhadů získá v prvním kole voleb Pahor 34,8 procenta hlasů a jako druhý se s 22,7 procenta hlasů umístí starosta města Kamnik, nestraník Marjan Šarec. Očekává se, že v druhém kole Pahor Šarece porazí. Pahor rovněž kandiduje jako nestraník, ale těší se podpoře Sociálních demokratů (SD), které dříve vedl. Sociální demokraté jsou koaličním partnerem středolevicové Strany Mira Cerara (SMC).

Opoziční kandidátky Ljudmila Novaková a Romana Tomcová podle průzkumu získají 10,6 a 9,9 procenta hlasů v prvním kole, zatímco ministryně školství a kandidátka za SMC Maja Makovecová Brenčičová podle odhadů získá dvě procenta hlasů.

Prezident Slovinska zastává spíše reprezentativní funkci. Volby slouží jako ukazatel volebních preferencí, jež se projeví při parlamentních volbách, které se budou konat v červnu nebo červenci příštího roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je islamizace Evropy reálná? Statistika jasně ukázala, čeho se máme bát

21.07.2018 07:00 Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Britská muzea chtějí nafukovací karikaturu Trumpa

21.07.2018 06:35 Londýn - Karikaturu amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobě balonu znázorňujícího šéfa Bílého…

Noční vlci dojezdili. Slovensko se otřáslo v základech, tanky kosí…

20.07.2018 22:18 Aktualizováno Bratislava - Ještě ve čtvrtek se zdálo, že základna ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci,…

Útok v Německu: Muž v autobuse pobodal 12 lidí. Bylo to krveprolití,…

20.07.2018 21:29 Aktualizováno Lübeck - V severoněmeckém Lübecku zaútočil muž na cestující v autobuse. Nejméně 12 jich zranil.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama