Puigdemont rozsévá zmatek? Madrid tápe, zda Katalánsko vyhlásilo nezávislost

Madrid - Centrální vláda v Madridu oficiálně požádá katalánský kabinet v Barceloně, aby jasně řekl, zda v úterý vyhlásil nezávislost Katalánska nebo ne, uvedl dnes španělský premiér Mariano Rajoy. Evropská komise dnes v souvislosti s děním v Katalánsku zopakovala svou výzvu k plnému respektování španělského ústavního pořádku.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Mariano Rajoy

"Tuto výzvu činíme před jakýmikoli opatřeními, která by vláda mohla přijmout v rámci článku 155 naší ústavy. Chceme, aby občané měli jasno a jistotu, jaké si takto důležitá otázka žádá," řekl Rajoy s odkazem na část základního zákona, která umožňuje pozastavit Katalánsku autonomii.

Světové tiskové agentury interpretují Rajoyovy výroky jako skrytou pohrůžku. Podle agentury Reuters je tato formální žádost prvním krokem k aktivaci článku 155.

Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý sice podepsal text deklarace o nezávislosti schválený poslanci, ovšem s dovětkem, že než ji skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání. Pro nezávislost se 1. října při 43procentní účasti vyslovilo podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících.

"Evropská komise situaci ve Španělsku pečlivě sleduje... Podporujeme snahy překonat rozdělení," poznamenal eurokomisař. Komise podle něj věří, že španělské úřady, premiér Mariano Rajoy a další politické síly pracují na tom, aby řešení bylo nalezeno v rámci španělské ústavy. S Rajoyem je v úzkém kontaktu šéf komise Jean-Claude Juncker, uvedl jeho místopředseda.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte pozval Babiše do Říma, chce mu…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Britská vláda vyhrála klíčové hlasování o celní unii, bylo to jen o fous

17.07.2018 21:02 Londýn - Britští poslanci dnes těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama