Druhá šance pro Stracheho: Pravice vezme rakouské volby útokem

Vídeň - Většina lidí nedostane druhou šanci na to, aby udělali znovu první dojem. Heinz-Christian Strache, lídr rakouské ultrapravice, která je přirovnávána k německé AfD, se však už za pár dní přesvědčí, zda to platí i v politice.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Heinz-Christian Strache v obleku.

O Svobodné straně Rakouska se často mluví jako o sestře Alternativy pro Německo, a přitom by si zasloužila mnohem lepší označení. Na rozdíl od svých sousedů je FPO na scéně již mnoho let a jejich úspěch bude letos fenomenální - alespoň pro evropské pravice. Strache se už snaží několik posledních měsíců dokázat, že jedině jeho strana je tou správnou volnou pro změnu, a lidi mu to docela i věří.

Strache však stále ztrácí za mladším politickým rivalem Sebastianem Kurzem, nedá se však nepovšimnout, že v poslední měsících předseda svobodných radikálně mění i svůj vzhled. Svoje tmavé brýle a koženou bundu vyměnil za perfektně střižený oblek a vystupuje jako zastupitel "běžného pracujícího muže".

Lídr lidovců má však něco, co Strachemu už dávno uteklo, tím je především mladistvý věk a fanoušky, kteří ho považují za mesiáše. Strache tak svoje nejlepší léta poněkud zaspal - křeslo kancléře se mu nebezpečně vzdaluje. Přesto politologové šéfa svobodných utěšují, možná že nedosáhne nejvyššího postu v zemi, podařilo se mu však vybudovat silnou stranu, kterou nelze ignorovat. A vždy to může příště zkusit i na post prezidenta země.

I přestože si v neděli Strache svoje politické ambice nenaplní, vše momentálně ukazuje na to, že jeho strana za žádného předchozího předsedy tak populární nebyla. Krize s přílivem migrantů v minulých letech tak učinila své a vzestup pravice je jedinou možnou odpovědí, domnívají se mnozí. Antimigrační vlny se tak nemusí příliš obávat, že by v příštích letech ztratily na popularitě, zatímco počet žadatelů o azyl klesá, slučování rodin těch, kteří v Evropě již jsou, může vyvolat stejně agresivní protesty.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce Česku vnutit uprchlíky. Conte pozval Babiše do Říma, chce mu…

17.07.2018 23:24 Řím - Italský premiér Giuseppe Conte dnes odpověděl v otevřeném dopise svému českému protějšku…

Libye nechala v moři utopit migranty? Zpráva neziskovky dopálila Salviniho

17.07.2018 21:51 Aktualizováno Vídeň/Řím - Rakousko dnes oznámilo, že nepřevezme žádného ze 450 migrantů, kteří byli minulý týden…

Migranti dostanou za příchod 2000 eur na ruku? K nám vůbec nechoďte,…

17.07.2018 21:46 Aktualizováno Brusel - Belgické orgány se budou snažit odradit nelegální migranty od usídlení ve své zemi…

Britská vláda vyhrála klíčové hlasování o celní unii, bylo to jen o fous

17.07.2018 21:02 Londýn - Britští poslanci dnes těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama