Volby v Německu mají pokračování: Merkelové i Schulzovi hrozí propad

Hannover - Jen tři týdny po volbách do Spolkového sněmu čeká Němce další hlasování, tentokrát si budou volit představitele v Dolním Sasku. Jindy nepříliš významné volby však tentokrát ukáží, jak si některé strany stojí. Kancléřku Angelu Merkelovou ohrožuje ještě hlubší propad a opoziční Martin Schulz bojuje o přežití celé strany.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Angelu Merkelovou i Martina Schulze čekají další trable.

Dopad voleb čtvrté nejlidnatější spolkové země totiž naplno pocítí i v Berlíně. Angele Merkelové to vyjasní, jak moc bude její role kancléřky podpořená, Martinu Schulzoví zase předpoví něco o budoucnosti jeho budoucí politické kariéry. Výsledky se přitom v Dolním Sasku velmi špatně předpovídají, tradičně je znám jako stát, kde až do poslední chvíle není jasno.

V předvolebních průzkumech je sice závod vyrovnaný, ovšem série skandálu včetně toho týkající se firmy Volkswagen, která má zde centrálu, hodně poškodila kancléřku. "Za dekádu, kdy se pohybuji v politice, jsem nezažil méně předvídatelný stát," řekl novinářům politik za CDU, který se však nepřál být jmenován.

Dolní Sasko je také velmi náchylné k politickým změnám, stačilo jedno rozhodnutí strany Zelených, že se spíše přikloní k CDU a poruší tak koalici SPD Martina Schulze a Zelených, a máme tady předčasné volby, protože se tím zcela narušila struktura místního parlamentu.

V neděli tak nebudou jen první volby od německých parlamentních voleb, ale hlavně se ukáže, zda Angela Merkelová bude mít dostatek důvěry a moci k tomu, aby si mohla prosazovat svoje zákony v dalším volebním období. A to kvůli tomu, že 69 křesel ve Spolkové radě Bundesrat obsazují právě představitelé z regionů.

Aby Angela Merkelová mohla schválit některé zákony, potřebuje většinový souhlas Bundesratu, ale teď již je jasné, že vznikající koalice Jamajka bude mít v radě nejspíš menšinu, a to i v případě, že by se SPD nedostala do vlády Dolního Saska. "všechno je možné v Dolním Sasku," říkají často politici. Neděle bude tak další dlouhou volební nocí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Jednání s Trumpem bylo úspěšné a užitečné, pochvaloval si Putin. Mluvilo…

16.07.2018 19:01 Helsinky - Na rusko-americkém summitu, který se dnes konal v Helsinkách, panovala otevřená a…

Seehofer je kverulant? Většina Němců chce jeho odchod, fandí mu příznivci…

16.07.2018 16:56 Berlín - Výsledky průzkumu společnosti Forsa pro zpravodajskou televizi n-tv nevyznívají příliš…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama