Proč by nás měly zajímat volby v Rakousku? Tandem Merkelová-Macron může posílit o Kurze

Vídeň – Rakousko zažívá předčasné parlamentní volby a již nyní je jasné, že po dnešní noci se vydá země pravicovým směrem. Je to jistá rána pro Angelu Merkelovou i Emmanuela Macrona, kteří se společně snaží prosadit hlubší integraci v eurozóně a kteří se nechtějí vzdát vítací politiky vůči uprchlíkům. Zde je několik otázek a možných odpovědí, na které politici netrpělivě čekají.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

První z nich je hlava vlády, tedy budoucí kancléř země. Je téměř jisté, že se jím stane lídr lidovců Sebastian Kurz, který s Merkelovou společnou řeč asi nenajde. Jeho strana je sice v politickém středu, ale jeho neoblomný postoj vůči uprchlíkům je stejně tvrdý jako názor pravice. Důležitou otázkou je i koaliční partner, můžou jím být sociální demokraté nebo pravice s nacistickým původem.

Může Kurze nyní něco zastavit? Nejspíš ano, pokud se spojí pravice se sociálními demokraty a znemožní lidovcům vytvořit koalici. Jenže tenhle scénář je velmi málo pravděpodobný, protože, protože zmíněné strany jsou jako oheň a voda. Do Parlamentů se nejspíš dostanou i Zelení, kteří pravidelně získávají kolem 10 procent hlasů, rovnat se se třemi hlavními stranami však nemůžou.

Kancléřem se většinou stává předseda té strany, která získá ve volbách nejvíc hlasů, což by znamenal podle průzkumů Sebastian Kurz. Kdyby se ovšem průzkumy mýlili, pak šanci můžou mít všichni včetně Heinze Christiana-Stracheho. V Rakousku není nacistická minulost takovým tabu jako v sousedním Německu, v posledních prezidentských volbách měl vítězství skoro na dosah Norbert Hofer.

Pro nás vůbec nejdůležitější je otázka, zda by se měla EU starat o výsledky voleb? Rakousko je relativně malou zemí, která nemůže konkurovat spojenectví mezi Německem a Francií. Jenže jejich poloha je strategická, protože spojuje západ i východ, Merkelová s Macronem mají možná v Unii nejsilnější hlas, ale co je jim to platné, když území se rozpadá. Situace v Rakousku je tak důležitá pro všechny strany.

Že Rakousko nebude v příštích letech nejsilnějším spojencem Německa a Francie je jasné už jen z toho, jakým způsobem zde rezonuje téma uprchlíků. O svou budoucnost se bojí sta tisíce přistěhovalců, kteří s napětím sledují zvolení Sebastiana Kurze. Ten hodlá rázně zakročit vůči politickému islámu, sebrat azylantům dávky, zavřít jejich školky a udělat ze země hostitele, který nemá rád nevítané příchozí.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama