Nehorázné porušení práv menšin? Maďarsko hřímá kvůli novému kroku Ukrajiny

Budapešť - Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó oznámil, že navrhne vyšetřit porušení Asociační dohody Ukrajinou kvůli zákonu o vzdělávání. Tento návrh předloží na příštím zasedání Rady asociace Ukrajina-EU, které se uskuteční v půlce prosince.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto

Ukrajinská tisková agentura UNIAN informovala, že tuto myšlenku Szijjártó vyslovil dnes v Luxemburgu před začátkem zasedání Rady EU pro zahraniční věci.

“Od té doby, kdy ukrajinský parlament schválil nový zákon o vzdělávání, jsou ve státech sousedících s EU nehorázně porušována lidská práva. Odebrali všem menšinám právo mluvit rodným jazykem v době školní docházky. Jedná se o nehorázné porušení lidských práv, nehorázné porušení práv menšin a nehorázné porušení Asociační dohody. Proto musíme umístit tento bod do programu jednání příštího zasedání Rady asociace Ukrajina-EU, abychom tuto nepříjemnou situaci vyřešili,” uvedl Szijjártó, člen vládní strany Viktora Orbána.

Původně se očekávalo, že Maďarsko nastolí tuto otázku již na dnešním zasedání Rady pro zahraniční věci, avšak nakonec se rozhodlo počkat do 8.prosince, kdy se v Bruselu sejdou ukrajinské a evropské špičky.

Zákon o vzdělávání ratifikoval ukrajinský prezident Petro Porošenko na konci září, což vyvolalo řadu nevolí ve státech EU, mimo jiné v Maďarsku, Polsku, Rumunsku nebo Řecku. Tento nový zákon stanovuje dvanáctiletou základní a středoškolskou docházku, přičemž výuka probíhá výlučně v ukrajinštině, která je jediným úředním jazykem.

Porošenko svěřil Ministerstvu zahraničních věcí a Ministerstvu školství, aby prokonzultovali znění zákona s evropskými partnery, především s členy Rady Evropy. Parlamentní shromáždění Rady Evropy minulý čtvrtek Ukrajině doporučilo, aby zákon o vzdělávání, s ohledem na národnostní menšiny, přezkoumala.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama