Je třeba urychlit jednání o brexitu, shodli se Mayová a Juncker

Brusel – Na pracovní večeři v Bruselu se dnes sešli britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Politici se shodli, že by se vyjednávání o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie mělo v nejbližších měsících urychlit.

Přidejte svůj názor

Jean-Claude Juncker

Ve společném prohlášení uvedli, že jejich beseda byla "přátelská a konstruktivní". Mayová a Juncker "posoudili pokrok, kterého se zatím podařilo dosáhnout v jednání o článku 50, a shodli se na tom, že toto úsilí je v nadcházejících měsících třeba zvýšit," uvádí se v prohlášení. Článek 50 Lisabonské smlouvy popisuje proceduru, která má být spuštěna v případě zájmu kteréhokoli člena Evropskou unii opustit.

Vyjednávač EU Michel Barnier přitom nedávno uvedl, že v jednání o brexitu zatím nebylo dosaženo dostatečného pokroku. Za důvod „blokády" Barnier označil finanční otázky.

Británie by před odchodem z unie měla podle Bruselu uhradit své finanční závazky. Hovoří se o částce 60 až 100 miliard eur (1,5 až 2,6 bilionu Kč). Londýn požadavky považuje za přehnané a platit zatím odmítá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženě se udělalo zle a šla na toaletu. To, co následovalo poté, bylo noční…

16.07.2018 22:14 Aktualizováno Londýn - Jedenadvacetiletá Britka Beth Bamfordová se jedno ráno vzbudila s nevolností a bolestí…

Rusko se možná bude chtít stát mírotvůrcem, zní po summitu z Finska

16.07.2018 22:08 Helsinky - Finský ministr zahraničí Timo Soini se domnívá, že Rusko si po úspěšném uspořádání…

Francouzští fotbalisté dostanou za titul mistrů světa Řád čestné legie

16.07.2018 21:12 Aktualizováno Paříž - Francouzští fotbaloví reprezentanti, kteří v neděli vyhráli mistrovství světa v Rusku,…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama