V centru Kyjeva se demonstrovalo: Saakašvili vyzval Porošenka k demisi

Kyjev - Před sídlem ukrajinského parlamentu dnes protestovali příznivci opozice. Požadovali politickou reformu, včetně změny volebního systému, vytvoření nezávislého protikorupčního soudu a zrušení poslanecké imunity.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

Agentura Interfax-Ukrajina zprvu odhadla počet demonstrantů na čtyři stovky, policie později na zhruba 4500. V centru Kyjeva podle médií platí mimořádná bezpečnostní omezení, oficiálně odůvodňovaná návštěvou maltské prezidentky. Na dodržování pořádku dohlíží podle listu Ukrajinska pravda na 3500 policistů a příslušníků polovojenských jednotek.

Na demonstraci se sešli přívrženci různých politických sil, včetně strany bývalé premiérky Julije Tymošenkové či hnutí bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho.

"Vím, že se mne pokusí zbavit. Mohou mě spoutat, deportovat, dokonce i zavraždit, není to pro ně problém! Ale nebojím se," prohlásil Saakašvili během nedělní demonstrace v Charkově. Dnes před demonstranty v Kyjevě vybídl prezidenta k demisi, protože jinak se nic k lepšímu nezmění. "Dokud je Petro Porošenko (u moci), pokrok a boj s korupcí nenastane, zůstane jen mizérie a emigrace," prohlásil.

Porošenko předložil dnes parlamentu návrh ústavního zákona, rušícího poslaneckou imunitu od 1. ledna 2020. Prezident svůj krok vysvětlil tím, že imunita se změnila v "záruku beztrestnosti".

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Německu by se dalo krájet: Seehoferovi došla trpělivost, otevřeně…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Berlín – Napětí v Německu by se dalo krájet. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer varoval…

Vatikánský diplomat se přiznal. Šířil dětská intimní videa

22.06.2018 22:03 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Capella obviněný z držení a sdílení dětské pornografie v…

Seehofer se brání. Popírá, že by dal Merkelové ultimátum

22.06.2018 21:19 Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer popřel, že by dal kancléřce Angele Merkelové…

200 uprchlíků uvázlo na moři. Loď německé neziskovky nikdo nechce

22.06.2018 20:49 Aktualizováno Řím - Osud více než 200 uprchlíků na lodi německé nevládní organizace Lifeline je stále nejistý.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama